Stredoškolská súťaž v robotike FIRST Global Slovakia sa už blíži

Školský servis, 25. apríla 2019 8:00

Súťažné tímy dokončujú svojich robotov.

Robot tímu z gymnázia Galileo Foto:


Bratislava 25. apríla (SkolskyServis.sk) - Prípravy na blížiaci sa prvý reprezentatívny ročník robotickej súťaže FIRST Global Slovakia sú v plnom prúde. Tímy stredoškolákov na školách v Bratislave, Liptovskom Mikuláši a Prahe finišujú s prípravou svojich robotov, s ktorými už čoskoro zabojujú o lákavú výhru.

Prvý ročník celoslovenského kola súťaže sa uskutoční na pôde Paneurópskej vysokej školy v Bratislave na Tematínskej ulici. Téma súťaže je aktuálna a týka sa životného prostredia. V hre nazvanej “Zbavme sa odpadu!” budú súťažiaci pomocou robotov čistiť prírodu, vodnú plochu a záhradu od odpadkov, ktoré budú mať podobu kartónových kociek. Kto ich vyzbiera najviac, získa najviac bodov a môže zabojovať o prvenstvo v súťaži. Najúspešnejší slovenský súťažný tím postúpi na svetové finále FIRST Global do Dubaja, ktoré sa koná v októbri tohto roka.

Súťaž bude možné sledovať v živom prenose na Facebook stránke FIRST Global Slovakia v sobotu 27. apríla od 13:00.

Prísť a osobne podporiť talentovaných mladých ľudí v deň podujatia môže ktokoľvek. Vstup je voľný.

Organizácia prihlásila svoj projekt aj na StartLabe, kde je možné už len pár dní súťaž finančne podporiť. Získané prostriedky organizátori použijú na spevnenie arény a jej prípravu na súťaž, aby vydržala všetkých 8 herných kôl a prípadné nárazy robotov počas celého dňa.

Prispieť môžete tu: https://www.startlab.sk/projekty/813-first-global-slovensko-2019-open-championship/


O FIRST Global Slovakia
FIRST Global Slovakia je občianske združenie, ktoré motivuje a podporuje mladých ľudí k vzdelávaniu v oblasti vedy a techniky prostredníctvom robotickej olympiády FIRST Global. Verí, že jazyk technológií je univerzálny na celom svete a jeho prostredníctvom ľudia komunikujú bez predsudkov a bez hraníc.
Každý rok sa mladí ľudia vo veku 15 až 17 rokov stretávajú, aby súťažili v konštrukcii, dizajne a programovaní robotov. Sú to roboty, ktoré menia svet. Súťažia v úlohách, ktoré sú v súlade s výzvami OSN pre trvalo udržateľný rozvoj. Vďaka robotom a jazyku technológií vznikajú nové priateľstvá bez predsudkov medzi študentami z celého sveta. Rozhodnutie usporiadať slovenské majstrovstvá urobilo združenie v lete roku 2018 po úspechu dosiahnutom na FIRST Global Challenge v Mexiku, kde slovenský tím získal cenu poroty.
Téma TASR