V školách vyrastá ekologicky zodpovedná generácia

Školský servis, 14. septembra 2017 12:29

Školy, žiaci i učitelia sa opäť môžu tešiť na spestrenie vyučovania ďalším ročníkom súťaže Tatranskí rytieri, ktorý už odštartoval svoje prihlasovanie.

Bratislava 14. septembra (SkolskyServis.sk) - Úspešný environmentálny projekt Tatranskí rytieri otvorilsvoj druhý ročník v školskom roku 2017/2018. V tom minulom sa na projekte podieľalo viac ako 300 šikovných tried. Unikátny ekologický projekt podnietil žiakov, aby si vybrali ekologické aktivity, ktorými pomáhali zlepšovať životné prostredie, inšpirovaní edukačnými materiálmi projektu. Tatranskí rytieri v júni vyhlásili víťazov a poďakovali všetkým triedam zapojeným v prvom ročníku za ich snaženie a tiež za odozvy, ktoré posúvajú projekt ďalej.

Foto:TASR„Sme veľmi radi, že sme sa do projektu mohli zapojiť. Súťaž nás spojila v dobrej veci, pomohli sme prírode, lebo ona pomáha nám. Celú realizáciu projektov robili žiaci 7.B triedy od textu, jeho nahrávky, tvorby videodokumentácie a jej následné spracovanie. Ešte raz ďakujeme, súťaž nám dala veľmi veľa,“ uviedla Ing. Mališová Monika, učiteľka základnej školy v Leviciach.

Cieľom nasledujúceho ročníka súťaže je podnietiť mladú generáciu k inovatívnym myšlienkam, tvorbe riešení či vyjadrení svojich postojov prostredníctvom umeleckých výtvarných diel, videí alebo písaných projektov na tému Chráňme rastliny a živočíchy na Slovensku. Téma má rozvíjať v žiakoch vedomosť dôležitosti a nielen geografického významu každého živočícha a rastliny našej krajiny.

„Projekt si v minulom ročníku získal naozaj širokú podporu, a to nie len v meradle 300 zapojených a ekologicky zmýšľajúcich tried z celého Slovenska. Všimol si ho aj pán prezident Slovenskej republiky, ktorý nad ním spontánne prebral svoju záštitu. Rovnako aj fakt, že o Tatranských rytieroch hovoria niekoľkí slovenskí ochranári, vypovedá o veľkom význame aktivít projektu. Sme veľmi radi, že môžeme pokračovať ďalším ročníkom, aj vďaka podpore takých spoločností, akou je napríklad Tatry mouintain resorts. Spoločnosti súkromného sektora tak môžu naplno prejaviť svoju spoločenskú zodpovednosť voči prírode, v ktorej podnikajú, respektíve podporiť projekt s celospoločenským významom, z hľadiska výchovy a vzdelávania detí k ekologickému zmýšľaniu,” uviedla Mgr. Anna Bieliková, z agentúry Essence communications, ktorá je realizátorom projektu.

Čo motivuje školy k pripojeniu sa k Tatranským rytierom?

1. Školské triedy, ktoré sa zapoja do projektu, majú možnosť vybrať si zaujímavé aktivity, v ktorých budú súťažiť medzi ostatnými triedami. Súťaživosť je v projekte nesmierne dôležitá. Pri zdravej súťaživosti si žiaci môžu byť istí, že neskôr ich ani vstup do pracovného života nenachytá nepripravených.
2. Trieda, ktorá sa prihlási do súťaže, získava edukačné materiály, ktoré slúžia žiakom, ako aj pedagógom na vzdelávanie.
3. Žiaci majú možnosť rozvíjať sa veselou a zábavnou environmentálnou formou. Projekt tiež ponúka stránku, kde si môžu žiaci prečítať zaujímavé blogy a disponuje facebookovou stránkou s prebiehajúcimi tematickými súťažami o zaujímavé ceny.
4. Víťazné triedy vyhrávajú triedne výlety so stravou a ubytovaním v Tatrách. Výlety na lanovku alebo vstupy do aquaparkov Bešeňová a Tatralandia, a mnoho iných krásnych cien. Tri víťazné realizovateľné projekty ekologického charakteru sa dokonca realizujú za pomoci partnera projektu.
5. Najkrajšou časťou projektu je slávnostné vyhodnotenie, ktoré sa uskutoční v Tatrách. Žiakov tu čakajú originálne aktivity a súťaže, ktoré spestria mnohým triedam očakávaný záver školského roka.

Projekt sa snaží skĺbiť nie len kreatívne zmýšľanie detí, ale ich aj erudovane vzdelávať. Preto realizátor projektu oslovil hneď v prvom ročníku Slovenskú agentúru životného prostredia, ktorá tak garantovala odbornosť všetkých komunikovaných materiálov projektu.


Žiaci, rodičia a pedagógovia nájdu viac informácií o projekte na www.tatrytieri.sk

Téma TASRPoužívaním stránok SkolskyServis.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac