Súťaž: Staň sa beckovským kráľovským poslom a získaj kráľovskú odmenu

Školský servis, 15. apríla 2019 14:16

Veľká noc na hradoch Beckov a Čachtice bude o zábave a príbehoch. Pripravených máme hneď niekoľko súťaží a aktivít, máte sa na čo tešiť!

Foto: Hrad Beckov


Beckov 15. apríla (SkolskyServis.sk ) – Slovensko je svetová veľmoc v počte hradov. Na rozlohu našej malej krajiny ich máme až 180, aj keď viditeľne zachovaných je dnes iba približne 120 kamenných strážcov. Väčšina z nich však leží v ruinách a sú už iba upomienkou na časy slávne. Na časy, keď v hradoch žili krásne dvorné dámy a odvážni bojovníci, ktorí zakladali rytierske rády.

Aj vplyvný vojvoda Stibor zo Stiboríc, ktorý bol pánom mocného Beckovského hradu, bol členom rytierskeho rádu. A to nielen takého hocijakého, ale patril do elitného Dračieho rádu, ktorý bol vo svojej dobe jedným z najpopulárnejších a najvýznamnejších svetských rytierskych rádov v celej Európe.

Tento rád založil dňa 12. decembra 1408 rímsky cisár a uhorský kráľ Žigmund Luxemburský spolu s manželkou a ďalšími vplyvnými veľmožmi vrátane Stibora. Ich poslaním bol boj proti Turkom a ochrana kresťanstva. Význam rádu síce stratil po smrti kráľa svoju vážnosť, no mnohí šľachtici si vo svojich erboch ponechali aspoň symbol draka. A vidieť ho môžete dokonca aj na erbe rodu Stiborovcov, ktorí panovali v beckovskom panstve.

Drak pri beckovskej hradnej studni. Zdroj: Facebook/Skupina tradičnej lukostreľby VRES


Dokonca sa povráva, že aj v studni Beckovského hradu pelešil strašný drak. Zo studne zvykol vychádzať na pravé poludnie, aby sa vyhrial na slnku. Raz, keď sa mu podarilo zaspať, nebadane sa k nemu priblížilo päť chlapov a draka sa im podarilo zabiť. Aspoň tak hovorí stará povesť.

Staň sa kráľovským poslom

Počas Veľkej noci si pre vás hrad Beckov opäť pripravil niečo extra. „Staň sa kráľovským poslom“ je aktivita určená najmä pre rodiny s deťmi, pri ktorej budete musieť preniesť dračie vajíčko (čokoládové) z hradu na hrad (Čachtice, Beckov), a to tak, aby sa nerozbilo alebo z neho neubudlo.
Ak tak spravíte, hradný pisár spíše s vami listinu, ktorá potvrdí vašu čestnosť a hradný pán vás pasuje do stavu rytierskeho alebo dievčatá prijme za dvorné dámy. Veľká noc na hradoch Beckov a Čachtice bude o zábave a príbehoch. Máte sa na čo tešiť.


Foto: Hrad BeckovNie je to však zďaleka všetko. Pre starších, ale aj pre deti sme pripravili pátraciu hru s tajničkou „Katarínine veľkonočné tajomstvo“. Mladá dedička Stibora mladšieho nedopatrením rozbila svoju najkrajšiu kraslicu. Nevediac o tom, jednotlivé úlomky sa jej vytratili z košíčka niekde na hrade. Pomôžte jej tieto úlomky pohľadať a poskladajte z indícií, ktoré na nich nájdete, veľkonočné tajomstvo.

Medzi sprievodnými aktivitami sú pre vás pripravené dielničky, vymaľovávanie omaľovánok, výstava kraslíc z ÚĽUV, budeme pliesť korbáče, k dispozícii bude aj maľovanie na tvár a deti určite potešia zvieratká, ktoré k príchodu jari a k sviatkom Veľkej noci patria. Chutnou bodkou za príjemným dňom potom môže byť aj ochutnávka Kráľovskej čokolády, pochutnanie si na podpecníkoch alebo skvelých koláčoch.

Súťaž pre triedy

A nezabúdame ani na školákov, ktorí môžu pre svoju triedu vyhrať výlet zdarma na spriatelené hrady Beckov a Čachtice. Stačí ak sa zapojíte aspoň do jednej z našich minisúťaží a budete zaradení do veľkého losovania, ktoré sa bude konať 27. mája.

Foto: Hrad Beckov


Vašou štvrtou úlohou je, aby každé dieťa v triede namaľovalo beckovské vajce. Môže to byť vajce, ktoré nechal drak v studni, alebo kraslica krásnej Kataríny, ktorú omylom rozbila. Kreativitu necháme na vás. Svoje obrázky nám môžete poslať najneskôr do 29. apríla na adresu Hrad Beckov, Beckov 180, 916 38 Beckov alebo naskenovať a zaslať na mail sutaz@hrad-beckov.sk. Najkrajší obrázok odmeníme voľnou rodinnou vstupenkou na hrad Beckov a ďalšie dva v poradí získajú špeciálne čokoládové vajce beckovského draka.

V prvej úlohe zvíťazila 2. B ZŠ Odborárska v Novom Meste nad Váhom, ktorá získala knihu Tajuplné povesti o slovenských hradoch a zámkoch od vydavateľstva AlleGro. Za správnu odpoveď v druhej úlohe sme vylosovali 4. A triedu, ZŠ s MŠ J. Smreka v Melčiciach, ktorá vyhráva kľúčenky s beckovským hradom.

Žiaci 2. B ZŠ Odborárska v Novom Meste nad Váhom pri lúštení úloh. zdroj: Hrad Beckov Foto: Hrad Beckov

Téma TASR