Súťaž Na bicykli bezpečne 2018 vyhrali školáci z Martina

Školský servis, 24. júna 2018 8:31

Súťaž Na bicykli bezpečne je súčasťou dlhodobého medzinárodného projektu ETEC, ktorý k zvyšovaniu bezpečnosti na cestách prispieva už 33 rokov.

Súťaž Na bicykli bezpečne 2018 Foto: Škoda auto


Bratislava / Liptovský Mikuláš 24. júna (SkolskyServis.sk) - Víťazmi celoslovenského finále detskej dopravnej súťaže Na bicykli bezpečne 2018 sa stali žiaci zo ZŠ Alexandra Dubčeka v Martine. Víťazný tím bude zároveň reprezentovať Slovensko na európskom vyvrcholení súťaže European Traffic Education Contest (ETEC) v Budapešti. Vďaka tejto medzinárodnej súťaži si v európskych krajinách, vrátane Slovenska, každý rok zdokonalí vedomosti a praktické zručnosti v cestnej premávke viac ako 800 000 mladých cyklistov.

Súťaž Na bicykli bezpečne 2018 Foto: Škoda auto


V celoštátnom finále súťaže Na bicykli bezpečne 2018, ktoré sa uskutočnilo 14. a 15. júna v Liptovskom Mikuláši, 32 detí v ôsmich družstvách preukazovalo svoje vedomosti z pravidiel cestnej premávky, znalosti dopravných značiek, zručnosti v jazde na bicykli, ako aj postreh z vnímania dopravného ruchu okolo seba. Najlepšie pripravení prišli víťazi žilinského krajského kola, reprezentanti Základnej školy Alexandra Dubčeka v Martine. Žiaci Sofia Bučková, Maximilián Potaš, Silvia Švábiková a Radovan Trnka vyhrali aj celoštátne finále súťaže. Získali totiž najviac bodov až v šiestich disciplínach zo siedmich, spolu 424. Len pri určovaní dopravných značiek ich dokázali predbehnúť reprezentanti Banskobystrického kraja - žiaci zo Základnej školy Beňuš, ktorí s 398 bodmi skončili na druhom mieste. Najtesnejší, iba jednobodový rozdiel rozhodol o držiteľovi tretieho miesta, ktoré s 372 bodmi získali žiaci zo ZŠ Štefana Závodníka v Pružine z Trenčianskeho kraja.

Suverénny výkon víťazov rozhodol, že úspešná štvorica martinských školákov bude reprezentovať Slovenskú republiku na európskom vyvrcholení súťaže European Traffic Education Contest (ETEC), ktoré sa uskutoční 6. – 9. septembra 2018 v Budapešti.

Súťaž Na bicykli bezpečne 2018 Foto: Škoda auto


Súťaž Na bicykli bezpečne 2018 vyhlasuje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky pre žiakov základných škôl vo veku 10 – 12 rokov. Jej cieľom je prispievať k zvyšovaniu bezpečnosti detí na cestách. Celoslovenské finále organizovala autoškola AŠG Liptovský Mikuláš spolu s Autoklubom Slovakia Assistance, pomocnú ruku podala aj spoločnosť ŠKODA AUTO Slovensko. „Nakoľko deti sú najzraniteľnejšou skupinou spomedzi všetkých účastníkov cestnej premávky, uvedomujeme si, aký veľký význam má prevencia a dopravné vzdelávanie už detí v školskom veku. Úroveň vedomostí a zručností súťažiacich a najmä víťazného tímu ma veľmi potešila. Školákom z Martina želám veľa úspechov v Budapešti,“ povedal Marek Růžička, konateľ spoločnosti ŠKODA AUTO Slovensko.

Celonárodná súťaž Na bicykli bezpečne 2018 je súčasťou dlhodobého medzinárodného projektu ETEC, ktorý k zvyšovaniu bezpečnosti na cestách prispieva už 33 rokov a pravidelne sa doňho zapája 25 krajín. „Vďaka ETEC každý rok viac ako 800 000 mladých cyklistov získa potrebné teoretické vedomosti a zároveň aj praktické zručnosti, čím sa bezpečnosť detí v cestnej premávke zvyšuje,“ uviedla Eva Štefucová, obchodná riaditeľka spoločnosti Autoklub Slovakia Assistance.

Súťaž Na bicykli bezpečne 2018 Foto: Škoda auto


Súčasťou dopravnej súťaže Na bicykli bezpečne 2018 je aj výtvarná súťaž žiakov základných škôl na tému Doprava očami detí, ktorá k väčšej všímavosti a obozretnosti detí v cestnej premávke prispieva prostredníctvom ich kreatívnej činnosti. Porote sa spomedzi všetkých diel najviac páčila práca žiačky Tamary Svatíkovej zo ZŠ Komenského Senica. Ocenili najmä použitie kombinovanej techniky koláže maľby a textilu.


SkolskyServis.sk informovala Lenka Kalafut Lendacká, ŠKODA AUTO Slovensko s.r.o.


Téma TASR