Súťaž Fotografia očami detí vyhral Filip Kvašňák z Jakubovej Vole

Mgr. Ľuboš Lukáč, 19. júla 2018 14:46

Celoslovenská internetová súťaž Fotografia očami detí (FOD) má svojho víťaza.

Prešov 19. júla (skjolskyServis.sk) - Dvanásty ročník fotografickej súťaže pre žiakov základných škôl a osemročných gymnázií do 15 rokov sa konal pod záštitou predsedu vlády SR Petra Pellegriniho.
Dvanásty ročník fotografickej súťaže pre žiakov základných škôl a osemročných gymnázií do 15 rokov - Fotografia očami detí. Patrí medzi projekty celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným. Filip Kvašňák - Pracovitý kováč Foto: Mgr. Ľuboš Lukáč

Fotografia očami detí je celoslovenskou súťažou, ktorá patrí medzi projekty celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným. Organizátorom súťaže je Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Sabinove, spoluorganizátorom Prešovský samosprávny kraj.

Do súťaže FOD sa v tomto roku zapojilo množstvo mladých fotografov, ktorí zaslali takmer šesťsto súťažných fotografií. Súťažilo sa v dvoch súťažných kategóriách: fotografia digitálnym fotoaparátom, fotografia mobilným telefónom. Začiatok dvanásteho ročníka odštartoval v novembri minulého roka oznámením súťažných tém.
Novinkou Fotografie očami detí bola možnosť zasielať fotografie do tém, z ktorých si súťažiaci vyberali počas celého roka. Súťažné témy FOD boli: Príroda okolo nás, Ľudia, Všetko čo mám rád, Portrét, Ulica, Šťastie, Farby, Veda a technika. Najobľúbenejšou sa stala téma Príroda okolo nás a najžiadanejšou kategória fotografia digitálnym fotoaparátom.

O NAJ fotografiách rozhodovala odborná porota Rozumieme nadaným. Spomedzi finálových fotografií rozhodol o víťazovi dvanásteho ročníka Fotografia očami detí predseda poroty – známy psychológ Vladimír Dočkal. Víťazom sa napokon stal Filip Kvašňák z Jakubovej Vole s fotografiou Sabína – Žena mesta. Odmenou pre víťaza bude objavovanie krásy spišskej prírody a historických pamiatok - spoločne s rodičmi zažije krásne chvíle na dovolenke za spoznávaním pamiatok UNESCO, divokej prírody, či termálnych kúpeľov Slovenského raja.
Špeciálnu cenu sa porotcovia Rozumieme nadaným rozhodli mimoriadne udeliť Anne Semkovej z Bratislavy za fotografiu Šnúra na sny. Mladá fotografka získa kolekciu DVD filmov.

Celoslovenská internetová súťaž Fotografia očami detí sa teší obľube medzi deťmi. Okrem možnosti zapojiť sa do súťaže prináša žiakom základných škôl rozhovory s úspešnými fotografmi, fotografické víkendy, workshopy a stretnutia s rovesníkmi, ktorí netaja záujem o fotografiu. FOD prebieha každoročne pod záštitou osobností kultúrneho i spoločenského života.

Trinásty ročník súťaže FOD sa začne už v novembri, v mesiaci fotografie. Súčasťou celoslovenskej internetovej súťaže sú rôzne sprievodné súťaže za podpory známych spevákov, hudobných skupín, športovcov a samozrejme nemenej lákavé ceny.Mgr. Ľuboš Lukáč

Téma TASR