R.Sulík by dal školám viac slobody, A.Danko by ich vrátil do rúk štátu

TASR, 31. januára 2016 14:55

Názory si porovnali v dnešnej diskusnej relácii televízie TA3 V politike.

Bratislava 31. januára (TASR) - Školy by mali mať väčšiu slobodu, ministerstvo školstva nemusí rozhodovať o všetkom. Myslí si to predseda parlamentnej SaS Richard Sulík. Šéf mimoparlamentnej SNS Andrej Danko by zas bol rád, keby štát o školách rozhodoval viac a nenechával to na samosprávy. Názory si porovnali v dnešnej diskusnej relácii televízie TA3 V politike.

Foto: TASR


"Školám treba dať viac slobody, ministerstvo nemusí rozhodovať o všetkom možnom. Škola nech zabezpečí, aby žiak napríklad na maturite ovládal látku, ktorú ovládať má, nech spraví štátnu skúšku. Ale ako ho dokáže škola vzdelať, treba nechať vo väčšej miere na školy," povedal Sulík. SaS zároveň presadzuje, aby riaditelia škôl boli manažéri, nemusia mať podľa liberálov pedagogické vzdelanie. SaS si zároveň myslí, že štát by mal rovnako pristupovať ku všetkým školám bez ohľadu na to, či sú štátne, súkromné alebo cirkevné.

Danko nemá problém rešpektovať slobodu jednotlivca, ale nazdáva sa, že priveľa slobody tisíckam škôl by mohlo priniesť akúsi anarchiu. Je skôr za to, aby sa školy vrátili prioritne do rúk štátu. "My sme urobili veľkú chybu, že sme popresúvali školstvo do područia samospráv. Štát sa naučil tak alibisticky nemocnice, školy súkať samosprávam, VÚC-kam, každému a vidíme, že to nefunguje," vyhlásil šéf národniarov. Na Slovensku podľa neho chýba systém predškolských, školských a vysokoškolských vzdelávacích inštitúcií.

Pokiaľ ide o platy učiteľov, podľa Sulíka krajina peniaze má. Poukázal na kauzy, pri ktorých štát prichádza o milióny. "Pri tom všetkom, čo sa tu rozkradne, tak tie peniaze sú," uviedol Sulík. Rozkrádanie a nepotrestanie vinníkov prekáža aj Dankovi. Podľa neho by peniaze mohla priniesť telekomunikačná daň, ktorú SNS presadzuje. "Je trvalým prísunom pár desiatok miliónov, ktoré na navýšenie platov chýba. Ale netreba ísť na úkor iných profesií," uzavrel.Téma TASRPoužívaním stránok SkolskyServis.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac