Stredoškoláci predstavili na Technickej myšlienke roka 24 projektov

TASR, 17. apríla 2018 15:39

Do súťaže sa prihlásilo 36 projektov z desiatich technických stredných škôl na Slovensku a do finálového kola postúpilo 24.

Žilina 17. apríla (TASR) – Na 10. ročníku súťaže pre stredoškolských študentov Technická myšlienka roka 2018 sa v utorok na pôde Žilinskej univerzity (ŽU) v Žiline predstavilo 24 projektov zo slovenských technických stredných škôl.

Ilustračné fotoPodľa vedúceho Katedry mechatroniky a elektroniky Elektrotechnickej fakulty ŽU Michala Frivaldského je cieľom súťaže podporovať záujem študentov o technické predmety. "Do súťaže sa prihlásilo 36 projektov z desiatich technických stredných škôl na Slovensku a do finálového kola postúpilo 24. Je to o schopnosti študentov stredných škôl vniesť nejaké inovatívne prvky do súčasných riešení, ktoré sú potrebné pre priemysel," povedal Frivaldský.

Doplnil, že tohtoročné projekty sa venujú informatike, digitálnym technológiám, mechatronike, elektronike či robotike. "Jednotlivé projekty v podstate predstavujú v niektorých prípadoch viac ako trojročnú prácu študentov, ktorí sa venujú danej problematike počas celého štúdia na strednej škole. A na súťaži musia veľmi trefne prezentovať inovatívne riešenia, ktoré pre konkrétnu tému priniesli. Čerešničkou na torte je, že každý projekt má praktický výstup a sú tu aj vzorky, na ktorých ho demonštrovali," dodal vedúci Katedry mechatroniky a elektroniky Elektrotechnickej fakulty ŽU.

Členom tímu zo Strednej priemyselnej školy v Poprade, ktorý predstavil projekt Robotické sudoku, bol aj Adrián Hradický. "Je to určite skúsenosť, naučiť sa rozprávať pred ľuďmi a hlavne sa zbaviť stresu. Robotické sudoku rieši zadanie hry sudoku akejkoľvek náročnosti. Od najľahších až po najťažšie pomocou dvoch stratégií. Prvou stratégiou je riešenie podľa oficiálnych pravidiel sudoku a pri ťažších náročnostiach sa používa stratégia heuristiky. K tejto stratégii dochádza vtedy, keď dané zadanie nemá logické riešenie," vysvetlil Hradický.


Téma TASR