Štrajk učiteľov dnes na demonštrácii podporili stovky ľudí

TASR, 27. januára 2016 14:52

Rečníci z Iniciatívy slovenských učiteľov, ale aj zástupcovia rodičov požadovali predovšetkým zlepšenie financovania škôl a prijatie systémových krokov, ktoré by zvýšili úroveň slovenského školstva.

Levice 27. januára (TASR) – Niekoľko stoviek ľudí z radov učiteľov, rodičov žiakov i ďalšej verejnosti sa dnes zišlo v Leviciach na demonštrácii na podporu štrajku pedagógov. Rečníci z Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU), ale aj zástupcovia rodičov požadovali predovšetkým zlepšenie financovania škôl a prijatie systémových krokov, ktoré by zvýšili úroveň slovenského školstva.

Na snímke demonštrácia učiteľov na Námestí hrdinov v Leviciach 27. januára 2016. FOTO TASR - Henrich Mišovič Foto: TASR


„Vieme, že školstvo a zdravotníctvo sú tie dve oblasti, ktoré sú najviac zanedbávané. Ak nebudeme investovať do zdravotníctva a školstva, budeme chorí a hlúpi. Máme jedny z najhorších výsledkov v testovaní PISA, máme jednu z najnižších priemerných očakávaní dĺžky života. To sú kritické ukazovateľa, nad ktorými by sa mali predstavitelia vlády zamyslieť,“ skonštatoval vo svojom prejave Vladimír Crmoman z ISU, podľa ktorého učitelia už dlhodobo upozorňujú na zlú situáciu v školstve, no doteraz ich hlasy neboli vypočuté.

„Boli sme v štrajku v roku 2012, potom bežal štafetový štrajk, neustále posielame petície a výzvy. To ich máme podávať každý týždeň, aby si nás všimli? Prečo sa dávajú peniaze na nesystémové sociálne balíčky, keď žiak ide na vyučovanie vlakom zadarmo, ale príde do školy, ktorá nemá žiadne vybavenie? Prečo nemôžu mať rovnako kvalitné vybavenie všetky školy? Prečo pár škôl dostane mikroskopy, poriadne predražené počítačové vybavenie a zvyšné tisícky škôl už nie? Prečo máme mať nekvalitné internetové pripojenie za 70 miliónov eur? Tu sú peniaze, len tu chýba vôľa niečo zmeniť a my k tomu politikov musíme iba donútiť,“ skonštatoval Crmoman.

Na snímke demonštrácia učiteľov na Námestí hrdinov v Leviciach 27. januára 2016. FOTO TASR - Henrich Mišovič Foto: TASR


Dnešná demonštrácia v Leviciach je podľa jeho slov iba jedným zo série podujatí, ktoré učitelia po protestnom zhromaždení v Bratislave pripravujú po celom Slovensku. Okrem akcie v Leviciach sa dnes konal aj pochod v Topoľčanoch. Už vo štvrtok 28. januára bude nasledovať demonštrácia v Nových Zámkoch, pripravujú sa tiež zhromaždenia učiteľov a rodičov v Košiciach i Banskej Bystrici. „Okrem toho robíme aj množstvo ďalších akcií, pomáhame v domovoch sociálnych služieb, čítame deťom z kníh a robím ďalšie aktivity, ktorými ukazujeme verejnosti, že nám záleží na našej spoločnosti. My pokračujeme, pretože sa k nám pridávajú ďalšie školy,“ povedal Crmoman.

Učitelia sú podľa jeho slov odhodlaní vytrvať v štrajku tak dlho, ako to bude potrebné. „Pravdaže, nie všetci si môžu dovoliť štrajkovať dlhodobo. Veď máme medzi nami aj samoživiteľky, matky, ale my ťaháme za nich a vzniká tu lavínový efekt. Niektorí kolegovia si už možno nebudú môcť dovoliť štrajkovať, ale pridávajú sa ďalší a ten štrajk bude pokračovať. Momentálne sme aktualizovali štatistiku a stále sa to číslo drží dosť vysoko. Podľa posledných čísel je zapojených 11.800 učiteľov a viac ako 800 škôl. Toto je vážna situácia, ktorú by mala vláda riešiť,“ uviedol Crmoman.


Na snímke demonštrácia učiteľov na Námestí hrdinov v Leviciach 27. januára 2016. FOTO TASR - Henrich Mišovič Foto: TASR


Ochotu dlhodobo štrajkovať prejavili viacerí oslovení pedagógovia, ktorí sa dnes na demonštrácii v Leviciach zišli. Podľa Ervína Szalmu zo Základnej školy Andreja Kmeťa v Leviciach už učitelia nemajú na čo čakať, pretože súčasná situáciu v slovenskom školstve je neudržateľná. „Odmeňovanie učiteľov je nastavené tak, že si nedokážu dôstojne živiť svoje rodiny, a preto si musia privyrábať aj mimo školy. Ja sa takisto venujem rôznym iným činnostiam, moderujem, venujem sa starejšovaniu na svadbách, organizujem tábory, robím animácie... Som učiteľom od srdca. Je to moje poslanie a ako chlap by som dávno zutekal zo školstva a mohol by som sa zamestnať v nejakej dobrej firme v zahraničí. Ale nie sú mi ľahostajné naše deti. Preto som tu a chcem učiť, lebo viem, že chlapov a mladých ľudí je v školstve strašne málo, chýbajú, sú demotivovaní a odchádzajú,“ skonštatoval Szalma.

Na snímke demonštrácia učiteľov na Námestí hrdinov v Leviciach 27. januára 2016. FOTO TASR - Henrich Mišovič Foto: TASR

Téma TASR