Na niektorých školách sa neučilo dve hodiny

TASR, 21. septembra 2016 10:19

Do dnešného stupňovaného štrajku učiteľov sa zapojilo 2000 učiteľov z vyše 150 škôl.

Foto: ISUBratislava 21. septembra (TASR) - Informovali o tom zástupcovia Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU), ktorá štrajk organizuje. Zapojení sú pedagógovia zo všetkých krajov Slovenska. Najviac z Bratislavského, Banskobystrického a Žilinského kraja. Na Slovensku je približne 6590 škôl všetkých druhov a viac ako 71.500 učiteľov.

V dnešný deň sa v rámci štrajku na niektorých školách neučilo dve vyučovacie hodiny. Nespokojní učitelia žiadajú, aby vláda i parlament legislatívnymi opatreniami zabezpečili zvýšenie tarifných platov všetkých pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve o 140 eur v tomto roku a o 90 eur od začiatku roka 2017. Taktiež požadujú, aby bolo prehodnotené kreditné vzdelávanie učiteľov a navýšené rozpočty ministerstiev školstva a vnútra celkovo o 400 miliónov eur na odstránenie rozdielov vo vybavenosti škôl. Ak situácia ostane rovnaká, v štrajku chce ISU pokračovať aj vo štvrtok 29. septembra, kedy by sa nemalo učiť už tri vyučovacie hodiny.Zástupcovia ISU dnes pred budovou ministerstvom financií upozornili na to, že Slovensko zaostáva v oblasti investícií do vzdelania. Poukázali pritom na analýzy Inštitútu finančnej politiky (IFP), ktoré hovoria o potrebe navyšovania financií do vzdelávania. Prvý komentár k tejto problematike vyšiel v roku 2011. "Tento materiál hovorí o tom, že investícia do vzdelania je jedna z najvýnosnejších investícií, tak pre jednotlivca ako aj pre celú spoločnosť,“ uviedol Branislav Kočan z ISU. Ďalší materiál od IFP k tejto problematike vyšiel v roku 2012, kde podľa ISU inštitút konštatuje, že kvalitnejšie základné vzdelávanie môže zvýšiť hrubý domáci produkt v roku 2050 až o deväť percent. ISU dnes taktiež upozornila, že mladých učiteľov do 30 rokov je iba desať percent z celkového počtu pedagógov. "Z toho jasne vyplýva, že tu chýba motivácia mladých učiteľov vstupovať do školstva a ich počet sa za posledné roky znížil,“ dodal Vladimír Crmoman z ISU.

Nespokojní učitelia doteraz podľa Crmomana nedostali od vlády žiadny signál na rokovanie. Sú však stále pripravení diskutovať. "Myslíme si, že práve vláda je zodpovedná za to, že dochádza k narušeniu vyučovania," dodal Crmoman. Štrajk opäť označili nespokojní učitelia za úspešný. Pridávať sa podľa nich budú ďalší pedagógovia.Minister školstva Peter Plavčan v reakcii na avizovaný štrajk učiteľov uviedol, že pedagógom sa od septembra zvyšujú platy. "Prvé dva zákony, ktoré boli schválené v Národnej rade SR, sa týkali školstva a jeden z nich bol práve zvyšovanie platov učiteľov, v ktorom určite chceme pokračovať, pretože to uvádza programové vyhlásenie vlády," povedal uplynulý týždeň. Plavčan taktiež avizoval, že ho v tomto roku ešte čakajú rokovania s ministrom financií Petrom Kažimírom (Smer-SD) o zvyšovaní platov učiteľov v roku 2017.

K štrajku sa rozhodol nepripojiť Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku. Nepodporila ho ani Konfederácia odborových zväzov Slovenskej republiky (KOZ SR).

Stupňovaný štrajk sa začal v utorok 13. septembra. Vtedy sa doň zapojilo 1773 učiteľov zo 106 škôl. Na niektorých školách sa neučilo jednu vyučovaciu hodinu.

Téma TASR