Európska komisia chce spojiť programy ovocie a mlieko do škôl

SkolskyServis.sk, 5. februára 2014 11:09

Spojenie týchto dvoch programov značne zjednoduší ich realizáciu a zlepší ich efektívnosť.

V Palíne učili žiakov piť mlieko - Ilustračné foto Foto: Radoslav SunitraBratislava 5. februára (SkolskyServis.sk) - Európska komisia (EK) zverejnila návrh na zlúčenie dvoch programov, ktorých cieľom je prispieť k podpore zdravšieho stravovania detí na školách. Ide o programy na podporu konzumácie mlieka a ovocia. Vo svetle klesajúcej konzumácie týchto výrobkov medzi deťmi je cieľom návrhu účinnejšie riešenie nevhodnej výživy, posilnenie vzdelávacích prvkov oboch programov a podpora boja proti obezite. Mottom kampane je „Stravujte sa zdravo, cíťte sa dobre“. Chceme takto aj zvýšiť povedomie detí o zdravých stravovacích návykoch.

Ilustračné foto Foto: TASR


Spojenie týchto dvoch programov značne zjednoduší ich realizáciu a zlepší ich efektívnosť. Účasť v programe je pre členské štáty dobrovoľná a budú si môcť vybrať, ktoré výrobky chcú distribuovať. V rozpočte na rok 2014 je na projekt vyčlenených 197 miliónov EUR (122 miliónov na ovocie a zeleninu a 75 na mlieko miliónov EUR).

Čo z toho má Slovensko?

V programe "školské mlieko" sú zapojené všetky členské krajiny, v rokoch 2011/2012 išlo na tento program na Slovensku 573 000 Eur. V "ovocnom programe" je zapojených 25 členských krajín. Na Slovensku je výška jeho spolufinancovania z Únie vo výške jeho spolufinancovanie je na Slovensku vyčlenených 73% čo je 1 891000 Eur.

Program podpory konzumácie mlieka v školách bol zriadený v roku 1977 a program podpory konzumácie ovocia v školách v roku 2009. Oba programy využíva ročne takmer 30 miliónov detí (vyše 20 miliónov v prípade mlieka a 8,5 milióna v prípade ovocia).

Ovocie na Slovensku rieši: http://ec.europa.eu/agriculture/sfs/eu-countries/slovakia/index_sk.htm
Mlieko a Slovensku rieši: http://www.apa.sk/index.php?navID=74Téma TASR