Mladí Slováci inovatívne podnikajú v sociálnej oblasti

Školský servis, 10. septembra 2018 13:03

Slovensko sa zapojí do unikátneho medzinárodného projektu Social Innovation Relay (SIR).

Bratislava 10. september (SkolskyServis.sk) - Projekt spája mentorov z praxe so študentmi stredných škôl pri riešení skutočných sociálnych výziev našej spoločnosti. Do projektu sa prihlásilo až 11 krajín Európy. Ambíciou Junior Achievement Slovensko je zapojiť do problematiky takmer 1 300 študentov z celého Slovenska.
Foto: JASR
Projekt Social Innovation Relay je globálnou iniciatívou siete Junior Achievement Europe v spolupráci s NN Group. Študenti za pomoci konzultantov z praxe navrhujú podnikateľské koncepty so sociálnym zameraním. Po absolvovaní projektu budú študenti vedieť, čo je sociálny podnik a akú úlohu má v našej spoločnosti. Budú vedieť vypracovať podnikateľský koncept, ktorý reaguje na problémy týkajúce sa sociálnej oblasti.
Na Slovensku podporuje spomínaný vzdelávací projekt NN Životná poisťovňa a dôchodkové spoločnosti: „Podporou finančnej gramotnosti mládeže sa zaoberáme dlhšie. A presne o to nám ide aj v inovatívnom sociálnom on-line projekte SIR, ktorý sa snaží formou prípadových štúdií naučiť premýšľať stredoškolákov kreatívne v podnikateľskej oblasti. Už v minulosti sme sa vďaka podobným projektom presvedčili, že mladí ľudia dokážu rýchlo zúročiť rady odborníkov a poradiť si s podnikateľskou výzvou. Veľmi sa preto tešíme na ďalšie výsledky slovenských študentov,“ približuje vzdelávacie aktivity NN SR tlačová hovorkyňa Daniela Tomášková.
Hlavným cieľom projektu je šíriť povedomie o sociálnom podnikaní medzi mladými ľuďmi, a tak ich podnietiť v tvorbe inovatívneho podnikateľského nápadu, ktorý rieši sociálne potreby. V školskom roku 2018/2019 bude do projektu zapojených približne 1 300 študentov stredných škôl z celého Slovenska. Projekt im ponúka vzdelávací webinár na tému Sociálne podnikanie – podnikanie budúcnosti. Súťažná časť projektu je zameraná na tvorbu sociálneho podnikateľského konceptu. Víťaz národného finále postúpi do globálneho finále, kde si zmeria sily v konkurencii tímov z 11 krajín.

"Naším cieľom je vzdelávať mladých ľudí v oblastiach, ktoré sú dôležité pre ich rozvoj, ale aj pre rozvoj spoločnosti. Európa dnes čelí viacerým sociálnym výzvam. Projekt Social Innovation Relay inšpiruje študentov stredných škôl k tvorbe inovatívnych sociálnych riešení, ktoré budú základom pre lepšiu budúcnosť našich komunít," povedala Eva Vargová, riaditeľka neziskovej organizácie Junior Achievement (JA) Slovensko.
Projekt štartuje v septembri 2018. Zapojiť sa môžu všetky stredné školy zo Slovenska. Viac info na www.jaslovensko.sk/sir.

NN Životná poisťovňa a dôchodkové spoločnosti na Slovensku sú súčasťou finančnej skupiny NN Group, ktorá poskytuje svoje služby viac než 15 miliónom klientov v 18 krajinách, kde sa o nich stará 11 500 zamestnancov. NN Group nadväzuje na 170-ročnú tradíciu v oblasti finančných služieb. Jej názov je odkazom na poisťovňu Nationale-Nederlanden, pod ktorej vlajkou NN v minulosti pôsobila i u nás. NN Group sa zameriava predovšetkým na životné poistenie, dôchodkové sporenie a investičný manažment.

NN Group a Junior Achievement (JA) sú dlhoročnými partnermi v snahe spoločne vytvárať ekonomické príležitosti a uľahčovať sociálne podnikanie. V rámci spolupráce v tomto školskom roku sa projekt Social Innovation Relay realizuje v týchto krajinách: Slovensko, Bulharsko, Česká republika, Grécko, Maďarsko, Japonsko, Holandsko, Poľsko, Rumunsko, Singapur a Španielsko.

SkolskyServis.sk informovala Katarína Palečková, JA Slovensko, n. o,

Najčítanejšie Školstvo

Téma TASR