So slovenským ISICom zľava aj na cestovanie vlakmi a autobusmi v Česku

Školský servis, 5. septembra 2018 7:45

Od 1.9.2018 vstupuje v ČR do platnosti vládne nariadenie (Výmer Ministerstva financií ČR č. 02/2018), ktoré určuje výšku zľavy v autobusovej a vlakovej doprave, okrem iného, aj pre študentov.

Bratislava 5. septembra (SkolskyServis.sk) - Združenie CKM SYTS, vydavateľ preukazov ISIC, ITIC a EURO<26 na Slovensku má pre držiteľov ISIC výbornú správu zo susedného Česka. Česko je pre nás zaujímavou a častou cestovateľskou destináciou, od 1.9.2018 pre držiteľov platných preukazov ISIC zo značným ušetrením na cestovnom.
/em>

Od 1.9.2018 vstupuje v Českej republike do platnosti vládne nariadenie (Výmer Ministerstva financií ČR č. 02/2018), ktoré určuje výšku zľavy v autobusovej a vlakovej doprave, okrem iného, aj pre študentov. Výška zľavy je 75 % z plného (obyčajného) cestovného a je určená pre deti, študentov a seniorov. Zľavu je možné využívat celoročne bez akéhokoľvek časového obmedzenia, týka sa len vnútroštátnej dopravy.

Žiaci a študenti vo veku od 18 do 26 rokov môžu preukázať nárok na zľavu aj platným študentským preukazom ISIC, zľava je uznaná na základe platného vizuálu preukazu ISIC.

Zľava platí u všetkých vlakových dopravcov v Českej republike, teda nielen na Českých dráhach, ale aj u súkromných dopravcov RegioJet, Leo Express, GW Train Regio alebo Arriva. Čo sa týka autobusovej dopravy, zľava platí na všetkých pravidelných linkách okrem spojov MHD, ktoré neprekračujú hranice mesta.
Niektoré kraje a mestá rozhodli, že 75% zľavu rozšíria aj na dopravu vrámci mesta a zaplatia ju tak nad rámec štátneho príspevku. Jednotný systém tak bude od septembra platiť v MHD v Libereckom kraji (Liberec, Jablonec nad Nisou., Turnov, Česká Lípa) a Ústeckom kraji (Ústí nad Labem, Děčín, Teplice, Chomutov, Jirkov, Litvínov, Most, Bílina, Varnsdorf).

Bližšie informácie sa môžu držitelia preukazov ISIC dozvedieť na stránke www.isic.sk, poprípade na www.studentskejizdne.cz


Téma TASR