SNS: Minister P. Plavčan podá abdikáciu k 31. augustu

TASR, 22. augusta 2017 12:41

Odchádzajúci minister školstva Peter Plavčan zotrvá vo funkcii do konca augusta.

Minister školstva Peter Plavčan (nominant SNS) vo štvrtok 17. augusta 2017 abdikoval. Na odchod z funkcie ho vyzval v stredu 16. augusta premiér Robert Fico (Smer-SD), predseda SNS Andrej Danko to akceptoval. Na snímke minister školstva vedy, výskumu a športu SR Peter Plavčan. FOTO TASR - Martin Baumann Foto: TASR


Bratislava 22. augusta (TASR) – Oznámila to dnes Slovenská národná strana, ktorej Plavčan je nominantom.

Ako prvý informáciu priniesol denník Sme. "Pán minister Plavčan podá abdikáciu k 31. augustu," informovala TASR Zuzana Škopcová, riaditeľka kancelárie predsedu SNS Andreja Danka. Podľa nej je poslednou prioritou ministra zvýšenie miezd učiteľom.

Na odchod ministra školstva Petra Plavčana vyzval minulú stredu (16.8.) premiér Robert Fico (Smer-SD). Zdôvodnil to tým, že vládna koalícia si nemôže dovoliť hazardovať s dôverou verejnosti naštrbenou udalosťami na ministerstve školstva. Predsedu SNS Andreja Danka požiadal, aby v čo najkratšom čase navrhol nového šéfa školského rezortu. Ten potvrdil, že Plavčan z postu ministra odíde, meno nového ministra ešte neoznámil.

Ministerstvo školstva od začiatku júla čelí kritike pre rozdeľovanie eurofondov na výskum a inovácie. Dotácie mali dostať aj firmy, ktoré výskum nikdy nerobili. Minister problematické výzvy zastavil a nariadil ich preverenie. Európska komisia (EK) neskôr pozastavila platby v štyroch výzvach na ministerstve školstva a rezortu zakázala podpisovať nové zmluvy s prijímateľmi dotácií. Pozastavenie eurofondov oznámila EK vo varovnom liste. Rozdeľovanie eurofondov rieši okrem Európskeho úradu pre boj proti podvodom aj Národná kriminálna agentúra.

Po vypuknutí kauzy žiadala opozícia odstúpenie ministra. Udalosti spôsobili aj vládnu krízu iniciovanú vypovedaním koaličnej zmluvy zo strany SNS.
Najčítanejšie Školstvo

Téma TASR