Slovensko a Rusko si budú uznávať vysokoškolské diplomy

TASR, 13. novembra 2017 13:56

Volodin privítal návrhy slovenskej delegácie týkajúce sa rozvoja štúdia ruského jazyka na Slovensku.

Moskva 13. novembra (TASR) - Slovenský parlament a ruská Štátna duma vytvoria spoločný výbor, ktorého hlavnou úlohou má byť prehlbovanie hospodárskych vzťahov medzi oboma krajinami. Na spoločnom vystúpení pred novinármi to po pondelkovom rokovaní s predsedom ruskej Štátnej dumy Viačeslavom Volodinom v Moskve oznámil predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS).

Podľa Volodina má Duma vytvorený podobný výbor napríklad s talianskym parlamentom a chystá sa jeho vytvorenie aj v spolupráci s Francúzskom.

"Som veľmi rád, že nám bola poskytnutá priateľská pomocná ruka v oblasti kultúry a športu," uviedol po rokovaní Danko. V rámci spolupráce v oblasti vzdelávania si Slovensko a Rusko budú vzájomne uznávať vysokoškolské diplomy a rozšíriť by sa mali aj výmenné pobyty študentov.

"S našimi kolegami zo Štátnej dumy i Rady federácie sme sa zhodli, že v našich vzťahoch by sme sa mali viac sústrediť aj na posilňovanie medziľudskej dimenzie. Naše národy majú k sebe veľmi blízko, čo podčiarkuje aj podobnosť našich jazykov," povedal Danko.

Volodin privítal návrhy slovenskej delegácie týkajúce sa rozvoja štúdia ruského jazyka na Slovensku. "Ruský a slovenský národ sú si veľmi blízke. Sú to slovanské národy, máme spoločnú kultúru a súhlasím s vami, že treba pamätať na to, čo bolo medzi našimi národmi dobré," pripomenul Volodin.

Slovensko má podľa Danka záujem rozvíjať pragmatické a konštruktívne vzťahy s Ruskom orientované na výsledok, s dôrazom na energetiku, obchod a investície, cestovný ruch a spoločné projekty, ako aj na užšiu priamu spoluprácu s regiónmi Ruskej federácie. Rusko ostáva dôležitým obchodným a investičným partnerom Slovenska mimo EÚ, zdôraznil.

V dôsledku nepriaznivej ekonomickej situácie v Rusku spôsobenej sankciami EÚ, poklesom cien ropy a devalváciou kurzu rubľa poklesol v roku 2016 celkový obrat obchodnej výmeny medzi Slovenskom a Ruskom medziročne o 17,65 percenta. Predbežné údaje o vzájomnom obchode v roku 2017 však vykazujú rastúci trend. Slovenský export za prvých sedem mesiacov roka 2017 medziročne narástol o 29,4 percent a dovoz z Ruska o 33,1 percenta. Tento jav sa vysvetľuje postupným oživovaním ruskej ekonomiky, miernym nárastom HDP a predovšetkým silnejúcim rubľom.
Najčítanejšie Školstvo

Téma TASR