Slovenskí stredoškoláci ako jediní Európania postúpili do finále debat

TASR, 23. apríla 2018 8:00

Vo finálnom kole 24. apríla sa postavia proti tímom z Číny, Taiwanu a piatim americkým tímom.

Bratislava 23. apríla (TASR) - Spomedzi 158 tímov z celého sveta sa šesťčlenný tím študentov z LEAF Academy prepracoval do finálneho kola v debatnej súťaži International Public Policy Forum (IPPF). Súťaž prebiehala päť mesiacov vo forme esejí. Vo finálnom kole 24. apríla sa postavia proti tímom z Číny, Taiwanu a piatim americkým tímom, aby si otestovali svoje schopnosti a zabojovali o titul majster sveta IPPF pre rok 2018. TASR o tom informoval Martin Procházka z LEAF Academy.

Študenti z LEAF Academy – Jasna Cifrová, Lucia Jaďuďová, Sára Lovecká, Timofej Kožuchov, Samuel Nvota a Matej Čerman Foto: Leaf AcademyŠtudenti prešli piatimi kolami písomných esejí na tému Medzinárodné dohody o zmene klímy týkajúce sa emisií skleníkových plynov by mali prijať záväzné donucovacie mechanizmy. "V prvom kole komisia vybrala prvých 64 tímov spomedzi 158 prihlásených z 30 amerických a 14 svetových krajín na základe celkovej kvality esejí. Následne si tímy v dvojiciach posielali svoje eseje počas šiestich týždňov. Spomedzi nich komisia vybrala víťazov, ktorí museli prejsť ďalšie dve kolá," povedal Procházka. Všetkých päť debatných kôl prebiehalo písomne. Slováci sa postupne prepracovali do skupiny ôsmich najlepších tímov na svete.

"Veľmi sa tešíme, že sme sa dostali tak ďaleko. Na začiatku sme na takýto vysoký cieľ ani nepomýšľali. Za ostatných sedem mesiacov sme si prešli množstvom náročných momentov, no keď sa poohliadneme za všetkým, čo sme zažili a naučili sa, tak to jednoznačne stálo za to," povedal člen súťažného tímu Matej Čerman. Počas celej súťaže sa študenti museli zoznámiť nielen s problematikou klimatických zmien a emisií, ale taktiež sa museli zamýšľať nad motiváciami politických lídrov vo svete.

IPPF je prvou súťažou, ktorá poskytuje stredoškolákom po celom svete možnosť verbálne a písomne diskutovať na témy verejnej politiky. Bola založená v roku 2001 Brewerovou nadáciou, ktorá financuje súťaž, a taktiež hradí všetky náklady súvisiace s cestou.

Téma TASR