Absolventi Stredoeurópskej univerzity podporili svoju alma mater

TASR, 30. novembra 2018 8:59

Slovenskí absolventi poukázali na to, že k dohode medzi CEU a maďarskou vládou neprišlo napriek tomu, že univerzita splnila všetky podmienky, ktoré jej vyplývali z novely zákona o vysokých školách.

Niekoľko tisíc Maďarov s maďarskými národnými vlajkami a vlajkami Európskej únie (EÚ) sa zhromaždili v sobotu 24. novembra 2018 v Budapešti, aby vyjadrili protest proti znemožneniu činnosti Stredoeurópskej univerzity (CEU) v Maďarsku, ale aj proti snahám vlády obmedzovať slobodu vedy a vzdelávania. FOTO TASR - Ladislav Vallach Foto: TASR


Bratislava 30. novembra (TASR) – Slovenskí absolventi Stredoeurópskej univerzity (CEU) vyjadrili otvoreným listom podporu svojej alma mater v jej konflikte s maďarskou vládou na čele s premiérom Viktorom Orbánom. Ten odmieta výzvy na podpis dohody s univerzitou, ktorou by garantovala, že zotrvanie v Maďarsku a sloboda bádania na CEU nebudú v budúcnosti ohrozené. Zmluva vyprší v sobotu (1.12.). TASR o tom informoval Juraj Čokyna z iniciatívy CEU alumni na Slovensku.

Absolventi poukázali na to, že k dohode medzi CEU a maďarskou vládou neprišlo napriek tomu, že univerzita splnila všetky podmienky, ktoré jej vyplývali z novely zákona o vysokých školách. Tú prijal maďarský parlament vlani. "Vyjadrujeme teda plnú podporu Central European University, ako aj ostatným maďarským univerzitám a dôrazne vyzývame maďarskú vládu, aby svoje kroky týkajúce sa vysokých škôl v Maďarsku znova prehodnotila a zastavila ďalšie zásahy do európskych tradičných hodnôt, ktorých neodmysliteľnou súčasťou je aj akademická sloboda," uvádza sa v liste študentom a vedeniu univerzity.

Otvorený list zdôrazňuje, že sloboda myslenia je nevyhnutnou podmienkou fungovania slobodných a demokratických štátov. "Vzdelanie dáva ľuďom moc, preto zostávame ostražití a budeme protestovať vždy, keď budeme svedkami toho, že sa na slobodu myslenia útočí. Výsledkom takýchto krokov bude totiž spoločnosť, ktorá sa nechá ľahko manipulovať a ovládať – čo vyhovuje len takým politikom, ktorí sa obávajú verejnej kontroly," pripomínajú jeho autori.

Pod otvorený list sa podpísali napríklad poslankyňa Európskeho parlamentu Jana Žitňanská, hlavný štátny radca Štefan Domonkos, štátna radkyňa Eva Kapustová, analytik Ministerstva spravodlivosti Matej Uhlík, profesor Univerzity Komenského v Bratislave Jozef Bátora a ďalší.

Otvorený list odovzdajú absolventi Stredoeurópskej univerzity v piatok na maďarskej ambasáde v Bratislave.


Téma TASR