Slovenská start-up komunita sa stretla v Bratislave

Školský servis, 25. júna 2013 14:09

Výnimočný mix prezentačných zručností, biznis etikety a etiky spolu s vyjednávacími taktikami priniesol účastníkom podujatia odpovede na rôzne otázky.

Foto: EU Bratislava
Bratislava 24. júna (SkolskyServis) – Čo majú spoločné výnimočný komunikátor a TED speaker z Los Angeles, veľvyslanec, generálny riaditeľ pôvodom z Argentíny a skupina talentovaných mladých ľudí zo Slovenska? V prvé dva dni minulého týždňa prinieslo Centrum severoamerických štúdií (CNAS) Ekonomickej univerzity v Bratislave v partnerstve s Telefónica Slovakia inovatívny tréning soft skills (mäkkých zručností) pre slovenskú start-up komunitu a budúcich ťahúňov slovenskej ekonomiky. Sledujúc najmenej rozvinuté schopnosti začínajúcich podnikateľov poskytlo už tretie pokračovanie dvojdňového intenzívneho tréningu komunikácie s investormi, verejného vystupovania, biznis etikety a vyjednávacích schopností.

„Som IT zručný, učím stredoškolákov fyziku, ale som tu, aby som sa zlepšil v komunikácii so zákazníkmi“, začal Samuel Hapák, jeden z 22 participantov projektu a start-upista vo firme Vacuumapps v odpovedi na zvedavú otázku v úvodnom „ice-breakingu“ v pondelok ráno. Tak ako ďalší, aj on prišiel na tréning s očakávaním, že prvý deň bude unikátnym zážitkom vďaka Johnovi Batesovi – profesionálnemu coachovi TED speakrov, komunikačnému inovátorovi a hlavnému trénerovi. „Slovensko je mladá krajina a ja som nadšený, že tu môžem byť a priniesť rozdiel pre mladých ľudí,“ ozrejmil jednoduchý dôvod svojho návratu na Slovensko po vyše pol roku od prvého tréningu, ktorý pre start-up komunitu v Bratislave viedol.

Bez popisu Foto: EU Bratislava


Záštitu nad podujatím prebrala manželka amerického veľvyslanca, pani Kate Sedgwick, ktorá na jeseň minulého roka prišla s myšlienkou premostiť start-up komunitu, veľkú firmu na slovenskom trhu a kvalitnú slovenskú univerzitu. Z jej impulzu sa neskôr zrodila spolupráca Centra severoamerických štúdií Ekonomickej univerzity v Bratislave a Telefónica Slovakia, ktorú aktívne podporuje Veľvyslanectvo USA na Slovensku. Veľvyslanec USA Theodore Sedgwick vyzdvihol silnejúceho podnikateľského ducha nastupujúcej generácie podnikateľov a zamestnancov, pričom zdôraznil „etiku, nápad, energiu a výdrž ako najpodstatnejšie atribúty mladých podnikateľov“ vo svojom otváracom príhovore.

Výnimočný mix prezentačných zručností, biznis etikety a etiky spolu s vyjednávacími taktikami priniesol účastníkom podujatia odpovede na otázky, ako napr. „prečo je dobré komunikovať so stakeholdermi pomocou príbehov?“, „načo sa potrebuje informatik slušne obliecť a vytlačiť si vizitku?“ alebo „ako presvedčíte investora, aby podporil práve váš nápad?“. Generálny riaditeľ Telefónica Slovakia Ramiro Lafarga potvrdil, že „mäkké zručnosti by mali ovládať začínajúci start-upisti ako aj zamestnanci veľkých korporácií. Dôležitý je zároveň moment podpory na ich využitie a rozvoj zo strany zamestnávateľa. Som veľmi rád, že sa tohto podnetného workshopu mohli zúčastniť aj členovia nášho tímu a odovzdať si tak skúsenosti aj know-how s inými talentovanými mladými ľuďmi z iných sektorov. Aj pre mňa osobne bolo stretnutie veľmi inšpirujúcim.“

Od jeho spustenia v decembri 2012 sa do programu „Kate Sedgwick Entrepreneurship Training Program“ zapojilo vyše 60 účastníkov z 20 spoločností. Organizátori prinesú ďalšiu edíciu na jeseň tohto roku. Informáciu poskytol Peter Rusiňák, výkonný riaditeľ Centra severoamerických štúdií Ekonomickej univerzity v Bratislave.

SkolskyServis.sk informoval Peter Rusinak, EU Bratislava

Téma TASR