Slováci ako jediní z Európy postupujú do finále súťaže v New York City

Školský servis, 12. apríla 2018 11:34

Spomedzi 158 tímov z celého sveta sa 6-členný tím študentov z LEAF Academy prepracoval do finálneho kola v debatnej súťaži International Public Policy Forum (IPPF).

Bratislava 12. apríla (SkolskyServis.sk) - Študenti úspešne prešli piatimi kolami písomných esejí na tému „Medzinárodné dohody o zmene klímy týkajúce sa emisií skleníkových plynov by mali prijať záväzné donucovacie mechanizmy“. V prvom kole komisia vybrala prvých 64 tímov spomedzi 158 prihlásených tímov z 30 amerických a 14 svetových krajín na základe celkovej kvality esejí. Následne si tímy v dvojiciach posielali svoje eseje počas 6 týždňov. Spomedzi nich komisia vybrala víťazov, ktorí museli prejsť ďalšie dve kolá. Všetkých 5 debatných kôl prebiehalo písomne. Študenti z LEAF Academy – Jasna Cifrová, Lucia Jaďuďová, Sára Lovecká, Timofej Kožuchov, Samuel Nvota a Matej Čerman v spolupráci s ich koučom Braňom Fečkom, sa postupne prepracovali do skupiny ôsmich najlepších tímov na svete.

Študenti z LEAF Academy – Jasna Cifrová, Lucia Jaďuďová, Sára Lovecká, Timofej Kožuchov, Samuel Nvota a Matej Čerman Foto: Leaf Academy
„Veľmi sa tešíme, že sme dostali tak ďaleko. Na začiatku sme na takýto vysoký cieľ ani nepomýšľali. Za ostatných sedem mesiacov sme si prešli množstvom náročných momentov, no keď sa poohliadneme za všetkým, čo sme zažili a naučili sa, tak to jednoznačne stálo za to. A budeme radi, ak nám budete držať palce vo finále!” hovorí Matej Čerman.

Počas celej súťaže sa študenti museli zoznámiť nielen s problematikou klimatických zmien a emisií, ale taktiež sa museli zamýšľať nad motiváciami politických lídrov vo svete. Rozhodcovia sa zameriavali na hĺbku analýzy, čiže žiaden súťažiaci nemohol postúpiť ďalej, ak jeho argumenty neboli podložené dôkazmi a nestačilo sa spoliehať len na štylistiku. Začiatok pre tím študentov z LEAF Academy nebol ľahký, museli si naštudovať nielen novú tému, ale taktiež sa zohrať a naučiť sa tímovo uvažovať a spolupracovať.

Víťazi finále získajú Brewerov pohár a 10 000 dolárov. Už 24. apríla sa postavia pred porotu, ktorá bude zložená z debatných expertov a osobností z obchodného, politického a environmentálneho prostredia, napríklad William A. Brewer III, Reid Detchon, podpredseda pre stratégiu energetiky a klímy v rámci nadácie OSN a New York Univerzity, prezident Emeritus, John Sexton a ďalší. „Študenti získali príležitosť súťažiť na jedinečnom advokátskom fóre – finále IPPF," hovorí William A. Brewer III, predseda Brewerovej nadácie a zakladateľ IPPF. „Teraz v snahe získať titul majstra sveta 2018 IPPF mesiace súťaženia formou esejí doplnia ústnou obhajobou."

“8 elitných tímov” je:

The Davidson Academy of Nevada from Reno, Nevada
Concordia International School Shanghai from Shanghai, China
Taipei American School from Taipei, Taiwan (Republic of China)
William Mason High School from Mason, Ohio
Stuyvesant High School from New York, New York
LEAF Academy from Bratislava, Slovakia
Westfield Academy from West Hartford, Connecticut
East Mountain High School from Sandia Park, New MexicoSkolskyServis.sk informoval Martin Procházka, LEAF Academy

Téma TASR