Školy pre všeobecne intelektovo nadané deti by nemali mať limit

TASR, 24. mája 2018 7:08

Pre školy vzdelávajúce všeobecne intelektovo nadané deti by sa mala zaviesť výnimka z päťpercentného limitu na počet žiakov osemročných gymnázií.

Bratislava 23. mája (TASR) – Na júnovej schôdzi parlamentu ju chcú poslanci SNS cez pozmeňujúci návrh zaviesť do novely zákona o výchove a vzdelávaní. Informovala o tom na stredajšej tlačovej konferencii v Národnej rade (NR) SR Eva Smolíková (SNS).
Ilustračné foto Foto: Pavel Neubauer/TASR

"Chceme ako strana pomôcť týmto deťom a spravíme to tak, že na budúcu schôdzu NR SR predložíme pozmeňovací návrh, kde budeme navrhovať konkrétne školy, aby boli z tejto päťpercentnej hranice vyňaté," avizovala Smolíková. Malo by ísť podľa jej slov o dve takéto školy na Slovensku.

Zmenu pravidiel určovania počtu žiakov osemročných gymnázií navrhli v novele zákona o výchove a vzdelávaní poslanci SNS. Plénum ju na aktuálnej schôdzi posunulo do druhého čítania. Podľa Smolíkovej však takáto úprava ohrozuje školy, ktoré vzdelávajú všeobecne intelektovo nadané deti. Preto chcú cez pozmeňujúci návrh tieto školy z päťpercentného limitu vyňať.

Všeobecne intelektovo nadaní sú špecifická populácia, ktorá má ohrozený vývin a pravdepodobne sa pri nich vyskytuje väčší počet žiakov s poruchou autistického spektra, konkrétne Aspergerov syndróm.
Téma TASR