ŠKOLSTVO: Výber najdôležitejších udalostí v roku 2017 - (júl-december)

Školský servis, 4. januára 2018 10:02

Výberová chronológia významných udalostí, ktoré sa udiali v slovenskom školstve v druhom polroku 2017.

Foto: TASRBratislava 4. januára (SkolskyServis.sk) -

Júl

5. júla - Vo fungovaní organizácií ministerstva školstva nastanú zmeny. Rezort školstva pripravuje návrh optimalizácie procesov a štruktúr svojich organizácií, ktorého cieľom je najmä zlepšiť hospodárenie a organizáciu práce. O potrebe zmien pri fungovaní rezortných organizácií v minulosti hovorili aj exministri Peter Pellegrini (Smer-SD) a Juraj Draxler (nom. Smeru-SD). Ministerstvo má 11 priamo riadených rozpočtových organizácií a šesť príspevkových organizácií.

10. júla - Žiaci prvých ročníkov na základných školách nebudú musieť vedieť písať písaným spojitým písmom. Ministerstvo školstva zrušilo dodatok, ktorý to prikazoval. Školy tak budú mať možnosť výberu písma, ktoré budú žiakov učiť.
Žiaci tak po novom budú môcť písať aj písmom Comenia Script. Tento typ písma bol overovaný v Českej republike a podľa Plavčana bol oficiálne povolený na to, aby sa využíval v školách.

12. júla - Minister školstva Peter Plavčan sa stretol s rektormi veľkých univerzít, aby hovorili o rozdelení eurofondov. Slovenské univerzity a SAV nedostali žiadne peniaze z takmer 300 miliónov eur, určených na dlhodobý strategický výskum a vývoj. Úspešné boli súkromné firmy. Minister prisľúbil, že preverí hodnotenie projektov. Rovnako tak preverí plnenie kritérií subjektmi, ktoré sa do výzvy prihlásili.
Plavčan sa s rektormi dohodol aj na tom, že je potrebné podporiť hlavných aktérov v oblasti výskumu a vývoja, teda tých, ktorí majú vedecké parky.

14. júla – Dva vedecké tímy z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre vybrala Akreditačná komisia, poradný orgán vlády SR, v rámci projektu Špičkové vedecké tímy vysokých škôl na Slovensku. Akreditačná komisia vyhodnotila žiadosti vysokých škôl a na základe hlasovania svojich členov bolo podľa stanovených kritérií vybraných 17 návrhov na špičkové tímy z celkového počtu 52 predložených žiadostí.

18. júla - Desať univerzít, osemnásť fakúlt a viac ako 576.000 eur z Operačného programu Technická pomoc sú súčasťou vzdelávacej iniciatívy, ktorej cieľom je prostredníctvom nových vyučovacích predmetov pripraviť mladých ľudí na prácu s eurofondmi. Domácich aj zahraničných lektorov a odborníkov z praxe školy zafinancujú z nenávratného finančného príspevku na základe zmlúv podpísaných s Úradom podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu.

20. júla - Tarifné platy pre pedagogických a odborných zamestnancov škôl a školských zariadení by sa mali o šesť percent zvyšovať len raz ročne, a to vždy k 1. septembru. Vyplýva to zo záverov Rady Združenia miest a obcí Slovenska, ktorá dnes mimoriadne rokovala v Liptovskom Mikuláši. Kľúčovým bodom bola práve navrhovaná úprava platov v regionálnom školstve.

21. júla - Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Peter Plavčan rokoval s predsedom Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavlom Ondekom o návrhu kompromisného riešenia zvýšenia tarifných platov pedagogických a odborných zamestnancov škôl a školských zariadení medzi OZPŠaV, ZMOS a vládou SR.

23. júla - Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku víta stanovisko Rady Združenia miest a obcí Slovenska zo zasadnutia, na ktorom prvýkrát súhlasila s návrhom na zvýšenie tarifných platov pedagogických a odborných zamestnancov škôl a školských zariadení. Tarifné platy pre pedagogických a odborných zamestnancov škôl a školských zariadení by sa podľa ZMOS mali o šesť percent zvyšovať len raz ročne, a to vždy k 1. septembru.
Zvýšenia platov by sa tak mali od septembra dočkať aj zamestnanci v materských školách, centrách voľného času, školských kluboch detí či základných umeleckých školách (ZUŠ).

24. júla – Učitelia v regionálnom a vysokom školstve si od septembra prilepšia. Vláda im na rokovaní odsúhlasila zvýšenie tarifných platov o šesť percent od 1. septembra tohto roka. Ďalšie zvýšenie platov o šesť percent bude podľa znenia kompromisnej dohody aj v septembri 2018 a 2019. Programové vyhlásenie vlády garantuje zvyšovanie platov aj v roku 2020.

24. júla – Premiér Robert Fico očakáva, že po tom, čo vláda odsúhlasila zvýšenie platov učiteľov, školskí odborári podpíšu memorandum o sociálnom zmieri až do roku 2020. V praxi to podľa neho znamená, že nebudú vyvíjať nátlakové akcie voči vláde.

25. júla - Kontrola dodržiavania zákona o verejnom obstarávaní zo strany Úradu pre verejné obstarávanie na projekt Edunet_SK, ktorým chce ministerstvo školstva zabezpečiť komplexné dátové telekomunikačné služby a pripojenie k internetu, je skončená. Kontrola nezistila žiadne nedostatky, ktoré by mali vplyv na výsledok verejného obstarávania. Informovalo o tom ministerstvo školstva. Rezort tak môže uzavrieť zmluvu s víťazom verejného obstarávania, spoločnosťou SWAN.

26. júla – Šesť zamestnávateľských organizácií a podnikateľských združení pod záštitou Francúzsko-slovenskej obchodnej komory odoslalo otvorený list ministrovi školstva Petrovi Plavčanovi. Ponúkajú mu spoluprácu pri tvorbe a naplnení Národného programu rozvoja výchovy a vzdelávania pod názvom Učiace sa Slovensko.
Signatármi listu sú okrem FSOK Asociácia priemyselných zväzov, Hispánsko-slovenská obchodná komora, Slovensko-rakúska obchodná komora, Švédska obchodná komora v Slovenskej republike a Zväz automobilového priemyslu SR.

28. júla - Na rozdeľovanie eurofondov ministerstvom školstva sa pozrie Národná kriminálna agentúra (NAKA). Informuje o tom denník Plus jeden deň sa svojej webovej stránke. Pokyn preveriť škandál u ministra Petra Plavčana dal podľa ich informácií špeciálny prokurátor.
Minister školstva čelí kritike kvôli tomu, ako jeho rezort rozdelil milióny eur na vedu a výskum. Podľa medializovaných informácií peniaze priklepli aj firmám, ktoré sa dosiaľ výskumnej činnosti nevenovali. Mnohé z nich zmenili predmet podnikania v obchodnom registri krátko pred tým, ako zaslali žiadosť o peniaze z európskych fondov.

28. júla – Ministerstvo školstva dostalo od Európskej komisie (EK) list ohľadom Operačného programu (OP) Výskum a inovácie. Konštatuje sa v ňom, že rezort ako riadiaci orgán tohto operačného programu spĺňa podmienky EÚ na jeho efektívnu implementáciu.
"Ministerstvu školstva, vedy, výskumu a športu SR bol doručený list zo strany EK, v ktorom sa konštatuje, že Ex ante kondicionality 1.1 a 1.2 týkajúce sa RIS3 a Smart Specialization v rámci operačného programu Výskum a inovácie (OPVaI) sú naplnené a oficiálne schválené Európskou komisiou

31. júla - V prípade akéhokoľvek podozrenia ohľadom podplácania či brania úplatkov je potrebné obrátiť sa na orgány činné v trestnom konaní, ktoré môžu v tomto smere konať. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR zároveň bude v takomto prípade plne spolupracovať. Takto reagovalo na medializované informácie, že pri rozdeľovaní eurofondov na vedu a výskum mohlo dôjsť aj ku korupcii.

August

2. augusta - Niektorí opoziční politici zneužívajú tému eurofondov len na svoju vlastnú propagáciu. Dôrazne sa ohradzujeme voči klamstvám zo strany opozície, ktorá nemá žiadnu zodpovednosť a ktorej jediným cieľom je zavádzať verejnosť. Takto eagovalo ministerstvo školstva na vyjadrenia opozície na margo problematických výziev na výskum a inovácie. Ministerstvo sa taktiež dištancuje od spájania medializovaných informácií o údajných korupčných aktivitách niektorých odborných hodnotiteľov s ministerstvom.

16. augusta - Premiér Robert Fico požiadal šéfa SNS Andreja Danka o meno nového ministra školstva. Fico poďakoval ministrovi Petrovi Plavčanovi za snahu vysvetliť situáciu s kauzou rozdeľovania eurofondov na ministerstve, podozrenia však podľa neho ostali.
Minister Plavčan od začiatku júla čelil kritike pre zvláštne rozdeľovanie eurofondov na výskum a inovácie. Dotácie mali dostať aj firmy, ktoré výskum nikdy nerobili. Minister problematické výzvy zastavil a nariadil ich preverenie. Európska komisia (EK) neskôr pozastavila platby v štyroch výzvach na ministerstve školstva a rezortu zakázala podpisovať nové zmluvy s prijímateľmi dotácií. Pozastavenie eurofondov oznámila EK vo varovnom liste. Rozdeľovanie eurofondov rieši okrem Európskeho úradu pre boj proti podvodom aj Národná kriminálna agentúra.

17. augusta – Peter Plavčan oznámil, že abdikuje na funkciu ministra školstva. Na odchod Plavčana vyzval v stredu (16.8.) premiér Robert Fico. Zdôvodnil to tým, že vládna koalícia si nemôže dovoliť hazardovať s dôverou verejnosti, naštrbenou udalosťami na ministerstve školstva. Predsedu SNS Andreja Danka požiadal, aby v čo najkratšom čase navrhol nového šéfa školského rezortu. Ten zatiaľ potvrdil, že Plavčan z postu ministra odíde.

18. augusta - Aké máme školstvo, tak bude naša krajina vyzerať v budúcnosti. Vzhľadom na doterajší výkon zodpovedných od parlamentných volieb je však potrebná silná dávka optimizmu, aby človek očakával v oblasti vzdelávania, vedy a výskumu v najbližších rokoch zásadné zmeny. Vo vyhlásení k situácii v školstve to uviedol prezident SR Andrej Kiska.

30. augusta - Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR od 1. septembra dočasne povedie ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná. Poverí ju prezident SR Andrej Kiska vo štvrtok (31. augusta) po tom, čo prijme od súčasného ministra školstva Petra Plavčana demisiu.
30. augusta - Školskí odborári nepodpíšu memorandum, ktoré malo zaručiť sociálny zmier až do roku 2020. Po dnešnom rokovaní Rady Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku v Bratislave to vyhlásil predseda zväzu Pavel Ondek. Odborári sa totiž odmietajú vzdať svojho ústavného práva každoročne kolektívne vyjednávať o možnosti dohodnúť lepšie pracovné a platové podmienky.

31. augusta – Lídri vládnych strán Robert Fico (Smer-SD), Andrej Danko (SNS) a Béla Bugár (Most-Híd) berú na vedomie rozhodnutie školských odborárov nepodpísať memorandum o sociálnom zmieri. Tým bolo podmienené zvyšovanie tarifných platov učiteľov spolu o 26,25 percenta do januára 2020. Vláda preto platy učiteľov upraví len o prvých plánovaných šesť percent, pričom garancie ďalšieho zvyšovania nie sú. Predseda vlády už skôr avizoval, že pri nepodpísaní memoranda predstaviteľmi školských odborov sa bude pri zvyšovaní platov učiteľov postupovať podľa programového vyhlásenia.

31. augusta – Prezident SR Andrej Kiska v Prezidentskom paláci dočasne poveril ministerku pôdohospodárstva Gabrielu Matečnú od 1. septembra vedením rezortu školstva. Urobil tak po tom, čo odchádzajúci minister školstva Peter Plavčan doručil prezidentovi demisiu. Aktu sa osobne nezúčastnil.
Kiska očakáva, že čím skôr bude menovaný nový minister školstva a že to bude osoba, ktorá spustí potrebné reformy a stabilizuje rezort.

September

3. septembra – Slovenské školstvo si zaslúži, aby sme mu venovali náležitú pozornosť. Od vzdelania našich detí závisí aj budúcnosť našej krajiny. V rámci príhovoru k začiatku nového školského roka to v RTVS uviedla ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná, ktorá je dočasne poverená vedením rezortu školstva.

4. septembra – Slovensko potrebuje skutočnú reformu školstva a kvalitného odborníka na poste ministra. Uviedol to dnes prezident SR Andrej Kiska na slávnostnom otvorení nového školského roka v Evanjelickom gymnáziu Tisovec v okrese Rimavská Sobota.

4. septembra – Predstavenie dokumentu Národný program rozvoja výchovy a vzdelávania Učiace sa Slovensko, ktorý má určiť smerovanie slovenského školstva, sa posunie. Pôvodne mala byť konečné podoba dokumentu zverejnená do konca augusta. Ministerstvo hovorí, že aj pre situáciu v rezorte školstva sa tento proces o niekoľko dní posunie.

5. septembra – Pre kauzu rozdeľovania eurofondov na výskum a inovácie prebiehajú kontroly výziev. Po dnešnom rokovaní školského parlamentného výboru to uviedol Generálny riaditeľ sekcie štrukturálnych fondov EÚ na ministerstve školstva Juraj Gmiterko. Po kontrole ministerstvom školstva sa nimi bude zaoberať aj rezort financií a očakávaný je aj audit z Európskej komisie.

5. septembra - Medzi najlepšie univerzity sveta sa dostali aj tri zo Slovenska. Ide o Univerzitu Komenského (UK) v Bratislave, Slovenskú technickú univerzitu (STU) v Bratislave a Technickú univerzitu v Košiciach, vyplýva z prestížneho celosvetového rebríčka Times Higher Education World University Rankings (THE WUR) 2018.

8. septembra - Agentúra pre podporu výskumu a vývoja (APVV) doteraz neuzavrela zmluvy s riešiteľmi víťazných projektov zo všeobecnej výzvy vyhlásenej v roku 2016 (VV2016). Projekty sa pritom mali začať realizovať od júla tohto roka. TASR na to upozornili zástupcovia projektu To dá rozum.
Stav, kedy APVV nie je schopná uzavrieť zmluvy na výskumné projekty, prehlbuje podľa nich nestabilitu a nepredvídateľnosť financovania vedeckého bádania na Slovensku.

8. septembra – Ministerstvo školstva nemá v rozpočte vyčlenené peniaze na tohtoročné testovanie žiakov piateho ročníka základných škôl, tzv. Testovanie 5. Preto sa v tomto roku uskutoční iba v niektorých školách a nie celoplošne, ako bolo naplánované.

11. septembra – Na uvoľnené miesto ministra školstva zasadne terajšia riaditeľka Prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) Martina Lubyová. Potvrdil to predseda SNS Andrej Danko. Lubyová tak vystrieda na poste ministra Petra Plavčana, ktorý po kritike pre rozdeľovanie eurofondov na výskum a inovácie abdikoval koncom augusta na svoju funkciu.

13. septembra – Prezident Andrej Kiska vymenoval Martinu Lubyovú za novú ministerku školstva. Na tomto poste nahradila Petra Plavčana, ktorý po kritike pre rozdeľovanie eurofondov na výskum a inovácie abdikoval koncom augusta na svoju funkciu.
Nová ministerka školstva Martina Lubyová chce pokračovať v začatej školskej reforme a čo najskôr vyriešiť problém pri eurofondoch v oblasti vedy a výskumu.

13. septembra – Novovymenovaná ministerka školstva Martina Lubyová sa pokúsi zabezpečiť, aby sa tento rok predsa len uskutočnilo testovanie piatakov z matematiky a slovenského jazyka. Celonárodné testovanie z matematiky a materinského jazyka, ktoré pomáhalo pri hodnotení kvality základných škôl, sa tento rok nemá uskutočniť. Rezort pod doterajším vedením ministra Petra Plavčana naň nezabezpečil v rozpočte potrebné finančné prostriedky.

20. septembra - Nikto v Európskej komisii (EK) nemá záujem na tom, aby Slovensko prichádzalo o alokované zdroje v rámci Operačného programu Výskum a inovácie a Slovensko ubezpečilo exekutívu EÚ, že proces nastavovania kritérií pre čerpanie eurofondov bude čo najtransparentnejší. Uviedla to ministerka školstva SR Martina Lubyová po tretnutí s eurokomisárkou pre regionálnu politiku Corinou Cretuovou.
Ministerka zdôraznila, že jednou z jej hlavných priorít je riešenie situácie v oblasti čerpania eurofondov pre slovenské školstvo, vedu a výskum. Aj preto si za cieľ svojej prvej zahraničnej cesty zvolila Brusel, kde sa na čele početnejšej delegácie pokúsila na pôde eurokomisie vyjasniť, v čom sú problémy zablokovaných výziev v hodnote 300 miliónov eur, aby sa celá záležitosť objasnila a aby sme mohli čím skôr spriechodniť čerpanie eurofondov.

21. septembra - Celoplošné testovanie piatakov tento rok bude. Uskutoční sa v stredu 22. novembra, týkať sa bude približne 45.000 žiakov na vyše 1400 základných školách. Celonárodné testovanie z matematiky a materinského jazyka sa tento rok pôvodne uskutočniť nemalo. Rezort pod doterajším vedením ministra Petra Plavčana naň nezabezpečil v rozpočte potrebné finančné prostriedky. Nová ministerka Martina Lubyová však povedala, že sa to pokúsi zmeniť.

22. septembra – Európska komisia (EK) nechce odobrať Slovensku žiadne finančné prostriedky v dôsledku problematickej eurofondovej výzvy na vedu a výskum. Krajina však aj tak príde o maximálne 32 miliónov eur, ktoré sa nestihnú vyčerpať do konca tohto roku. Po návrate z Bruselu to uviedla ministerka školstva Martina Lubyová.
Prvá cesta novej šéfky rezortu viedla v stredu (20.9.) do sídla Európskej komisie, kde eurokomisárke pre regionálnu politiku Corine Cretuovej vysvetľovala problémy okolo zablokovaných eurofondových výziev v hodnote 300 miliónov eur a zároveň predstavila návrh na spriechodnenie čerpania týchto eurofondov.

25. septembra – Som pripravená pomáhať vám vo vašom úsilí, maximálne vám vychádzať v ústrety a podporovať vás. Vo svojom príhovore to na dnešnom slávnostnom otvorení 99. akademického roka na Univerzite Komenského (UK) v Bratislave povedala ministerka školstva Martina Lubyová. Šéfka rezortu otvorila nielen nový rok na najstaršej a najväčšej slovenskej univerzite, ktorou UK je, ale symbolicky na všetkých vysokých školách na Slovensku.

27. septembra - Návrh školskej reformy Učiace sa Slovensko by ministerka školstva Martina Lubyová (nominantka SNS) mala mať do pondelka (2.10.) na stole. Následne rezort dokument zverejní na svojom webe a Lubyová ho predloží parlamentnému školskému výboru, potvrdila po rokovaní vlády.
K predstaveniu dokumentu Národný program rozvoja výchovy a vzdelávania Učiace sa Slovensko, ktorý má určiť smerovanie slovenského školstva, malo dôjsť pôvodne do konca augusta.

28. septembra - Slovenským školám chýba prvý mesiac nového školského roku 59 percent učebníc. "V rámci základného balíka učebníc sme pokryli 41 percent dopytov zo škôl," povedala ministerka školstva Martina Lubyová. Šéfka rezortu avizovala, že ďalšie učebnice by mohli do škôl prísť v novembri.

Október

1. októbra – To, že slovenskí učitelia sú nespokojní, nesúvisí len s výplatnou páskou, ale aj s ich spoločenským docenením. Ministerka školstva Martina Lubyová to uviedla v diskusnej relácii TA3 V politike.
"Dopriala by som všetkým, aby mali zvýšené mzdy, predovšetkým učiteľom, zároveň si musíme uvedomiť, že to šesťpercentné zvýšenie je multiplikované každý rok," uviedla, pričom upozornila na to, že situáciu je potrebné vnímať vyvážene. Zdôraznila, že záväzky sú garantované v programovom vyhlásení vlády a tiež zahrnuté v štátnom rozpočte.

2. októbra – Počet študentov na slovenských vysokých školách medziročne klesol o 10.979, čo predstavuje takmer sedempercentný pokles. V akademickom roku 2016/2017 študovalo na vysokých školách 147.680 študentov, z toho 87.452 žien. Uvádza sa to vo Výročnej správe o stave vysokého školstva za rok 2016 Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, ktorá čaká na prerokovanie vládou.
Na verejných vysokých školách poklesol počet študentov o 9014, na súkromných vysokých školách je menej o 1965 študentov. Oproti vlaňajšku stúpol počet študentov zo zahraničia o viac ako sedem percent, teda 714 študentov.

3. októbra - Technická univerzita v Košiciach (TUKE) patrí k popredným výskumným univerzitám na Slovensku s vysokým kreditom v zahraničí, o čom svedčia rôzne rankingy a hodnotenia. Rektor TUKE Stanislav Kmeť to konštatoval na dnešnom slávnostnom zasadnutí akademickej obce univerzity pri príležitosti 65. výročia existencie TUKE.
V súčasnosti má deväť fakúlt, ide o fakultu baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií, fakultu materiálov, metalurgie a recyklácie, strojnícku fakultu, fakultu elektrotechniky a informatiky, stavebnú fakultu, ekonomickú fakultu, fakultu výrobných technológií, fakultu umení a leteckú fakultu. Na TUKE aktuálne študuje približne 9000 študentov, z toho takmer desať percent je zo zahraničia.

3. októbra - Slovenský polyhistor Matej Bel, po ktorom je pomenovaná banskobystrická univerzita, má v areáli školy svoju bustu. Odhalili ju krátko po slávnostnom ceremoniáli pri príležitosti otvorenia nového akademického roku a 25. výročia vzniku univerzity.
Pri príležitosti 25. výročia univerzity rektor Vladimír Hiadlovský udelil ocenenia vybraným pedagógom a vedeckovýskumným pracovníkom školy.

3. októbra – Aktuálne problémy vysokých škôl či strategické zámery Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR prebralo Prezídium Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) v pondelok (2.10.) s ministerkou školstva Martinou Lubyovou. Rokovanie sa dotklo financovania vysokých škôl a požiadavky rektorov vychádzajúcej z februárovej Deklarácie partnerských reprezentácií pôsobiacich v školstve na podporu skvalitňovania podmienok a úrovne vzdelávania a vedy. Cieľom je každoročne navyšovať rozpočet vysokých škôl minimálne o 60 miliónov eur.

4. októbra – Novým generálnym tajomníkom služobného úradu ministerstva školstva sa stane Lukáš Machala. Do funkcie ho vymenovala vláda. Machala nahradí od 5. októbra doterajšiu generálnu tajomníčku Helenu Polákovú.
Výmenu na vláde navrhla ministerka Martina Lubyová. Podľa zákona o štátnej službe je predpokladom na menovanie generálneho tajomníka bezúhonnosť kandidáta, vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa, prax tri roky vo verejnej správe a trojročná prax v riadiacej funkcii. Ministerka deklarovala, že Machala tieto podmienky splnil.

4. októbra – Ministerka školstva Martina Lubyová dostala v pondelok (2.10.) písomne návrh Národného programu rozvoja výchovy a vzdelávania Učiace sa Slovensko od jeho autorov. Ako uviedla, z dokumentu sa pokúsi zostaviť národný program. Verí, že sa to podarí do konca tohto roka.

5. októbra – Kontrola eurofondov na výskum a inovácie sa podľa slov ministerky školstva, vedy, výskumu a športu Martiny Lubyovej pomaly chýli ku koncu. Kontrola prebieha v dvoch líniách po dohode s Európskou komisiou (EK).

5. októbra - Dve desiatky rokov na poli umeleckého vysokoškolského vzdelávania slávila v Banskej Bystrici tamojšia Akadémia umení (AU). Škola pri tejto príležitosti ocenila 100 pedagogických i nepedagogických zamestnancov pamätnými listami a bronzovými, striebornými a zlatými medailami rektora AU.
AU poskytuje vzdelávanie v študijných odboroch dramatické umenie, hudobné umenie, výtvarné umenie, filmové umenie a multimédiá a to podľa akreditovaných študijných programov. Programovú štruktúru vzdelávania tvorí deväť bakalárskych, šesť magisterských a šesť doktorandských študijných programov.

11. októbra – Vo vybraných základných školách naprieč celým Slovenskom prebiehalo testovanie pohybových predpokladov žiakov. Ide o pilotný projekt Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.
Cieľom celoplošného testovania žiakov prvých a tretích ročníkov je odporučiť deťom a ich rodičom druhy športov, na ktoré majú deti predpoklady a môžu sa im venovať aj na výkonnostnej úrovni, respektíve ich budú viac baviť vzhľadom na ich danosti. Na testovaní spolupracujú Národné športové centrum, Slovenský olympijský výbor a Slovenský paralympijský výbor.

13. októbra – Podľa ministerky školstva, vedy, výskumu a športu SR Martiny Lubyovej sa autorský dokument Učiace sa Slovensko v súčasnej podobe, v ktorej sa nachádza, nedá predložiť na schválenie vládou. Podľa nej nemá rozpočet ani časový rámec a je potrebné ho dopracovať.

20. októbra – Slovenská technická univerzita (STU) v Bratislave, ktorá si v týchto dňoch pripomína 80. výročie založenia, udelila vo štvrtok (19.10.) po prvý raz Medailu Jura Hronca, a to prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi, ktorý je absolventom STU.

26. októbra - Sekcia štrukturálnych fondov Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR má nového člena, experta na riadenie eurofondov Rastislava Igliara. Ministerka Martina Lubyová zdôraznila, že transparentné a dynamické čerpanie eurofondov je jednou z najzásadnejších priorít jej rezortu.

30. októbra - Školy dostanú viac ako pol milióna eur za úspechy ich žiakov na celoslovenskej či medzinárodnej súťaži alebo olympiáde. Peniaze môžu použiť na odmeňovanie učiteľov, ktorí žiakov na súťaže pripravovali či na nákup didaktickej techniky a učebných pomôcok. Tiež na úhradu nákladov súvisiacich s pobytom žiakov školy na súťažiach alebo na aktivity súvisiace s účasťou školy v medzinárodných projektoch a programoch.

30. októbra – Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku nesúhlasí s návrhom kolektívnej zmluvy na rok 2018. Podľa slov vedúceho úradu OZ PŠaV Juraja Stodolovského návrh zmluvy neobsahuje akúkoľvek požiadavku na valorizáciu tarifných platov pedagogických a odborných zamestnancov regionálneho školstva a učiteľov vysokých škôl v roku 2018.
V reakcii na to zaslal predseda zväzu Pavel Ondek list vedúcemu Úradu vlády SR Igorovi Federičovi, rovnako aj prezidentovi Konfederácie odborových zväzov SR Jozefovi Kollárovi.

November

2. novembra – S rozšírením povinnej predškolskej výchovy pre deti od piatich rokov ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová súhlasí. V tejto súvislosti už diskutovala aj s vládnym splnomocnencom pre rómske komunity Ábelom Ravaszom.

10. novembra - Zlepšenie vzdelávania mladých ľudí v informatickej, technickej a prírodovednej oblasti je základným cieľom nového národného projektu IT AKADÉMIA – VZDELÁVANIE PRE 21. STOROČIE. V pondelok 13. novembra 2017 ho slávnostne predstavia na tzv. „kick off“ mítingu v priestoroch Vedeckého parku Univerzity Komenského v Bratislave ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová, podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini, vedúci Zastúpenia EK na Slovensku Dušan Chrenek a ďalší predstavitelia spolupracujúcich asociácií, organizácií a škôl.
Na aktivitách národného projektu sa bude podieľať minimálne 300 základných škôl, 200 stredných škôl a 5 univerzít. Spolu sa doň zapojí vyše 36 000 žiakov a študentov, ako aj približne 2100 učiteľov.

14. novembra – Rusko prijme 200 slovenských študentov, ktorým bude plne hradiť štúdium a štipendium v odboroch zameraných najmä na jadrovú energetiku, fyziku, technológie a medicínu. Oznámila to v utorok v Moskve slovenská ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová po rokovaní s ruskou ministerkou vzdelávania a vedy Oľgou Vasilievovou.
Prví študenti by mali nastúpiť už v akademickom roku 2018/19, pričom ruská strana oznámi konkrétne počty pre jednotlivé odbory, na základe ktorých sa bude môcť na Slovensku uskutočniť nábor študentov.

16. novembra - Výzvy na čerpanie eurofondov v operačnom programe Výskum a inovácie (OP VaI) budú vyhlásené ešte v tomto roku. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR na včerajšom 8. Zasadnutí monitorovacieho výboru pre operačný program Výskum a inovácie v Bratislave predložilo a následne schválilo návrh na zmenu operačného programu, ktorý ovplyvní čerpanie eurofondov na oblasť inovácií ešte v tomto roku.
Táto zmena je iniciovaná za účelom úpravy vybraných parametrov s cieľom vytvorenia podmienok na efektívnejšie poskytovanie podpory niektorým cieľovým skupinám. Návrh obsahuje úpravy OP VaI v 10 prvkoch, ktoré sa týkajú popisu aktivít, kategórií intervencií, doplnenia kategórií oprávnených žiadateľov, ukazovateľov výstupu a výsledku.
Významnou novinkou je vytvorenie možnosti pre výskumné organizácie zapojiť sa aj do výziev, ktoré v tomto OP vyhlásilo Ministerstvo hospodárstva SR prostredníctvom partnerských projektov. O tieto financie sa tak budú môcť uchádzať už aj univerzity či Slovenská akadémia vied.

21. novembra – V medzinárodnom testovaní dosiahli 15-roční žiaci podpriemerné výsledky. Popri testovaní čitateľskej, matematickej, prírodovednej a finančnej gramotnosti v štúdii PISA 2015 sa SR zapojila prvýkrát aj do testovania tímového riešenia problémov. Hodnota priemerného výkonu krajín Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) bola štandardizovaná na 500 bodov, pričom priemerný výkon slovenských žiakov v tímovom riešení problémov bol 463 bodov, čo je štatisticky nižší výkon, ako je priemer krajín OECD. Porovnateľný výkon ako slovenskí žiaci dosiahli žiaci z Izraela, Grécka a Čile. Nižší výsledok ako Slovensko dosiahli len žiaci z Mexika a Turecka. Cieľom testovania žiakov v tejto oblasti bolo monitorovať, ako a na akej úrovni dokáže jednotlivec pri riešení konkrétneho problému spolupracovať s členmi tímu.

22. novembra – S ukončením kolektívneho vyjednávania nesúhlasia ani Iniciatíva slovenských učiteľov (ISU) a Nové školské odbory (NŠO). Spôsob, akým Konfederácia odborových zväzov SR a vláda SR vylúčili už druhý rok po sebe pedagogických a odborných zamestnancov z valorizácie platov v rámci uzatvárania Kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa, považujú ISU a NŠO za diskriminačný.

22. novembra – Piataci v základných školách absolvovali v stredu testovanie známe ako monitor. Vypĺňalo ho vyše 49.300 piatakov z celého Slovenska na 1482 základných školách, z toho takmer 3200 žiakov na 126 školách s vyučovacím jazykom maďarským. Školáci vypĺňali testy celoplošne iba v papierovej forme.
Výsledky monitoru by mali základné školy dostať v decembri, výsledkové listy žiakov a škôl budú zverejnené v januári 2018. Cieľom monitora je vstupné hodnotenie žiackych vedomostí a zručností na začiatku druhého stupňa.

24. novembra - Úspešní reprezentanti Slovenska v medzinárodných vedomostných, športových i umeleckých súťažiach, ako aj v predmetových olympiádach si v piatok z rúk štátnej tajomníčky ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Oľgy Nachtmannovej prevzali v Bratislave Pamätné listy sv. Gorazda. Tento rok dostalo ocenenie pri príležitosti Dňa študentov spolu 53 študentov stredných a vysokých škôl z celého Slovenska.
Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová (nominantka SNS) sa oceňovania z dôvodu pracovnej cesty v Južnej Kórei nemohla zúčastniť.

December

13. decembra – Skvalitnenie prideľovania normatívnych príspevkov zriaďovateľom škôl a školských zariadení určených na účely osobných i prevádzkových nákladov je cieľom doplneného nariadenia vlády SR, ktoré predložila v stredu na vláde ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová. Vláda návrh schválila.
Zmenou prejde úprava prideľovania finančných prostriedkov zriaďovateľom základných škôl, v ktorých sa žiaci učia jazyk národnostnej menšiny podľa schváleného rámcového učebného plánu, ďalej základných škôl, v ktorých sa žiaci vzdelávajú v jazyku národnostnej menšiny, ale i stredných odborných škôl pre žiakov v skrátenom štúdiu a štátnych poradenských zariadení na ich činnosť. Táto zmena bude v roku 2018 financovaná vo výške 2.220.674 eur

21. decembra – Žiaci základných škôl z rôznych kútov Slovenska doručili na Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR stovky vlastnoručne vyrobených vianočných či novoročných pozdravov. Do akcie sa zapojilo 440 základných škôl.

Téma TASR