Štrajkujúci učitelia v Košiciach majú podľa IVU sťažené podmienky

TASR, 17. februára 2016 19:06

Vedenie jednotlivých fakúlt štrajk toleruje, zamestnancom však zakázali organizáciu akýchkoľvek podujatí.

Symbolické odovzdanie štafetového kolíka pedagógom vysokých škôl pred Rektorátom UPJŠ na Šrobárovej ulici v Košiciach 15. februára 2016. Podujatie organizuje Iniciatíva košických učiteľov. Foto: TASR/František IvánKošice 17. februára (TASR) – Iniciatíva vysokoškolských učiteľov (IVU) tvrdí, že vysokoškolskí učitelia Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach nemôžu organizovať podujatia, ako ich kolegovia v iných regiónoch. Pre TASR to dnes uviedol Juraj Halas z IVU.

"Musíme konštatovať, že majú trocha sťažené podmienky. Vedenie univerzity Pavla Jozefa Šafárika im kladie do cesty rôzne prekážky, ale sme presvedčení, že sa tie prekážky podarí tlakom prekonať," uviedol Halas.

Podľa jeho slov vedenie jednotlivých fakúlt štrajk toleruje, zamestnancom však zakázali organizáciu akýchkoľvek podujatí, ktoré nemajú nič priamo spoločné s výučbou, respektíve výskumom.

"V Bratislave sme mali otvorené diskusie, na ktoré prišli študenti a pedagógovia vysokej školy, ale aj predstavitelia širšej verejnosti a zástupcovia učiteľov z regionálneho školstva. Takéto akcie naši kolegovia v Košiciach robiť nemôžu, lebo im to bolo zakázané," tvrdí Halas.

Vedenie univerzity s týmito tvrdeniami nesúhlasí a podľa jej hovorkyne Márie Hrehovej požadujú od štrajkujúcich učiteľov len súhlas dekana príslušnej fakulty na využitie priestorov, kde sa budú pohybovať. "UPJŠ v Košiciach nezabraňovala žiadnym aktivitám štrajkujúcim. Fakulty im vychádzajú v ústrety, požiadavky na sprístupnenie priestorov boli aj v dnešný deň akceptované. Univerzita chce zabezpečiť plynulý vyučovací proces podľa harmonogramu a rozvrhu letného semestra," uviedla hovorkyňa.

K dnešnému dňu vstúpilo do štrajku osem zamestnancov UPJŠ, z toho štyria z Prírodovedeckej fakulty a štyria z Filozofickej fakulty.

Podľa stránky Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU) bolo dnes k 15.42 h do štrajku zapojených 18 vysokých škôl. Na Slovensku je podľa hovorkyne rezortu školstva Beáty Dupaľovej Ksenzsighovej celkovo 35 vysokých škôl, z toho 20 verejných, tri štátne a 12 súkromných.

ISU od pondelka (15.2.) prerušila štrajk, do ktorého nespokojní učitelia materských, základných a stredných škôl vstúpili 25. januára. Štafetu prevzali vysokoškolskí učitelia.

Súvisiace články:
Počet štrajkujúcich vysokoškolských učiteľov v Košiciach vzrástol
Čierne dáždniky protestujúcich učiteľov lemovali Hlavnú ulicu v Trnave

Téma TASR