Druhý ročník súťaže Create & Control pozná svojich víťazov

TASR, 14. júna 2018 9:13

Do celoročnej národnej súťaže určenej pre žiakov stredných škôl, ktorá kombinuje prvky modelových zasadnutí a vytvárania fiktívnej krajiny, sa zapojilo 20 stredných škôl a celkovo 150 študentov.

Bratislava 13. júna (TASR) - V historickej budove Národnej rady Slovenskej republiky v Bratislave sa v stredu konalo slávnostné vyhodnotenie projektu Create & Control. Do celoročnej národnej súťaže určenej pre žiakov stredných škôl, ktorá kombinuje prvky modelových zasadnutí a vytvárania fiktívnej krajiny, sa zapojilo 20 stredných škôl a celkovo 150 študentov.
Projekt je mládežníckou iniciatívou, ktorá vznikla pred dvoma rokmi. Hlavným dôvodom jej založenia boli výsledky študentských volieb, ktoré sa uskutočnili v roku 2016 ako modelové voľby parlamentných volieb. "Podľa týchto volieb by získalo až 31 kresiel extrémistická strana a až 33 kresiel strana populistická. Povedali sme si, že asi hlavným dôvodom, prečo sa stredoškoláci možno rozhodli nasledovať tieto prúdy, je nedostatok informácii. Keďže nám škola neposkytuje toľko priestoru a nedá nám tieto informácie, rozhodli sme sa založiť tento projekt," uviedla pre TASR Michaela Knošková, ktorá je spolu s Adriánou Repáňovou zakladateľkou a hlavnou organizátorkou Create & Control.

Projekt stredoškolákom umožňuje lepší prístup k informáciám o tom, ako funguje štát a medzinárodné organizácie. Zameriava sa na dezinformovanosť študentov stredných škôl v oblasti vnútornej a vonkajšej politiky štátu, ekonomického a politického systému, verejnej správy i fungovania svetovej burzy. Jeho účastníci si tiež zlepšujú argumentačné schopnosti, učia sa vytvárať kompromisy a pracovať v tíme.

Víťazným tímom súťaže sa stal "Vznešený veľkoštát Resaleon". Pod týmto názvom pracovali žiaci zo Školy pre mimoriadne nadané deti a gymnázia z Bratislavy na Teplickej 7. Porotu, ktorú tvorili politológovia a ekonómovia, podľa slov hlavných organizátoriek zaujalo zvlášť nasadenie tímu na fiktívnych summitoch a ich pripravenosť a odbornosť. Druhé miesto získalo Gymnázium Jána Hollého v Trnave, tretiu priečku obsadila Stredná odborná škola obchodu a služieb v Trenčíne.

Víťaznému tímu odovzdali certifikáty a vecné ceny, medzi ktorými je aj exkurzia do Európskeho parlamentu a NR SR. Ostatným účastníkom a tímom bude súťaž pripomínať certifikát, knižné odmeny či vytlačená vlajka vlastného štátu.

V závere súťaže, nad ktorou mal záštitu europoslanec Ivan Štefanec, oficiálne odštartovali jej 3. ročník. Záujemcovia sa môžu prihlasovať na createandcontrol.eu. Projekt podporila Európska únia v rámci programu Erasmus+: Mládež v akcii.

Téma TASR