Mladí Rómovia hrali simultánku so splnomocnencom a vyhrali

TASR, 22. júna 2016 14:58

Exhibícia sa uskutočnila dnes v Banskej Bystrici a talentované rómske deti vyhrali 3:2.

Banská Bystrica 22. júna (TASR) – Mladým Rómom zo šachového klubu Hrochotskí jazdci sa partie s rovesníkmi na majstrovstvách Slovenska mládeže zdali už primalé, preto sa rozhodli zmerať si sily s dospelým a na šachový duel vyzvali rovno splnomocnenca vlády pre rómske komunity Ábela Ravasza. Exhibícia sa uskutočnila dnes v Banskej Bystrici a talentované rómske deti vyhrali 3:2. Rozhodujúci víťazný bod uhrala najmladšia, iba sedemročná Agátka Berková.

Foto: ŠK RužomberokEšte pred nezvyčajným duelom splnomocnenec priznal, že "šachové figúrky mu nie sú celkom cudzie a rád si zmeria sily so šikovnými deťmi". Výzvu prijal a rozdal si to s päťčlenným družstvom mladých hráčov, ktorí trénujú pri Šachovom klube Junior Banská Bystrica.

Ako TASR informoval Zdeněk Gregor, o dnešnú simultánku bol veľký divácky záujem a všetci s napätím sledovali zaujímavý a veľmi vyrovnaný súboj až do konca.

"Deti pána splnomocnenca potrápili. On vyhral pekne dve partie. Agátka začínala trochu rozpačito, ale potom tam urobila peknú kombináciu a učebnicovým spôsobom sa prepracovala k zlepšeniu pozície. Získala prevahu a podarilo sa jej partiu doviesť do víťazného konca," priblížil pre TASR Gregor.

Ako pripomenuli zástupcovia Slovenského šachového zväzu, odkedy v Hrochoti začal tréner Milan Berko rozvíjať viacero aktivít, vrátane šachového klubu, došlo k mnohým pozitívnym zmenám. Nielen šachisti, ale deti a mládež vôbec, sa zlepšili po výchovnej stránke a tiež v edukatívnej oblasti. Založili klub s názvom Hrochotskí jazdci, ktorý pomenovaním čiastočne pripomína americký film Jazdci z Bronxu. Ten rozpráva príbeh o pozitívnych dosahoch zavedenia šachu v základných školách v amerických černošských getách. Deti neskôr začali trénovať aj priamo v Banskej Bystrici pod vedením člena Výkonného výboru Slovenského šachového zväzu Zdeňka Gregora.

Najčítanejšie Školstvo

Téma TASR