SAV rešpektuje utorkové prelomenie veta prezidenta poslancami NR SR

TASR, 12. septembra 2018 13:42

Prelomenie veta prezidenta a prijatie novely znamená pre SAV zastavenie transformácie. Pričom postup podľa novely by znamenal zrušenie 47 ústavov SAV.

Vchod do areálu Slovenskej akadémie vied, archívna snímka. Foto: TASR/Michal Svítok
Bratislava 12. septembra (TASR) - Slovenská akadémia vied (SAV) si ctí zákon, a preto rešpektuje utorkové (11.9.) prelomenie veta prezidenta poslancami parlamentu. Ďalšie nevyhnutné kroky však teraz musí urobiť parlament tak, aby minimalizoval škody, ktoré z jeho utorkového (11.9.) rozhodnutia vyplývajú. Tvrdí to vo svojom stanovisku SAV.

"Dnes je už nespochybniteľné, že túto novelu treba novelizovať, pretože postup, ktorý nám ukladá, nie je možné v praxi vykonať. Neposkytuje základ pre dokončenie transformácie. Jednoduchou novelizáciou je ešte stále možné dosiahnuť, aby sa transformácia dokončila bez nezvratných škôd, ktoré by boli dôsledkom nového zakladania ústavov SAV," uvádza sa v stanovisku. SAV žiada parlamentný výbor pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport pod vedením Ľubomíra Petráka (Smer-SD), aby urýchlene konal, "aby sme mohli predísť škodám, ktoré zo súčasnej situácie nastanú".

Prelomenie veta prezidenta a prijatie novely znamená pre SAV zastavenie transformácie. "Pričom postup podľa novely by znamenal zrušenie 47 ústavov SAV, zastavenie ich činnosti v zániku všetkých povolení nevyhnutných na ich činnosť a fakticky by viedol k zániku inštitúcie. Následné zakladanie nanovo je nepredstaviteľný proces s množstvom nepredvídateľných následkov," tvrdí SAV. Ako doplnila akadémia, do konca roka sa takto nariadené znovuzaloženie nedá stihnúť tak, ako to novela prikazuje.

"Rozhodnutie poslancov, ktorí hlasovali za prelomenie veta prezidenta, vnímame ako schválenie postupu ministerky školstva. A to aj napriek tomu, že tento postup Generálna prokuratúra SR označila ako protiprávnu nečinnosť v procese transformácie a vyzvala na konanie a zastavenie prieťahov," uvádza sa v stanovisku SAV. Prokuratúra podľa akadémie zároveň konštatovala viacnásobné porušenie práv SAV, porušenie základných princípov dobrej správy, okrem iného princíp rovnosti, nestrannosti, právnej istoty a úzkej súčinnosti s účastníkmi konania.

Téma TASR