Roadshow mladých vedcov má priviesť žiakov ku kritickému mysleniu

TASR, 18. októbra 2017 10:51

Dnes sa uskutoční prvý plánovaný výjazd Slovenskej akadémie vied (SAV) do regiónov v rámci projektu Roadshow mladých vedcov po školách.

Zvolen 18. októbra (TASR) - Jeho cieľom je oživiť žiakom hodiny a v súlade s učebnými osnovami priniesť do vyučovacieho procesu viac praxe a viesť žiakov ku kritickému mysleniu.

Ilustračné foto Foto: TASR/Jakub Kotian

Ako pre TASR uviedla hovorkyňa SAV Monika Hucáková, na stredných školách vo Zvolene, v Krupine a Banskej Štiavnici dnes postupne odučia deväť vyučovacích hodín Jakub Drábik z Historického ústavu SAV, Michal Procházka z Ústavu polymérov SAV a Martin Venhart, člen Predsedníctva SAV.

Vyučovacie hodiny si prednášajúci pripravujú aj s ohľadom na aktuálne dianie – chemik bude rozprávať napríklad o éčkach v potravinách a množstve hoaxov, ktoré okolo témy vznikajú. Hodina fyziky bude plná interakcie a historik bude na dejepise rozprávať o fašizme. "Vedci by zároveň chceli osobným príkladom motivovať študentov, aby sa rozhodovali pre ďalšie štúdium na Slovensku, čím chce SAV aktívne bojovať proti odlivu mozgov do zahraničia," pripomenula hovorkyňa.

Roadshow mladých vedcov po školách je súčasťou Iniciatívy mladých vedcov zo SAV, do ktorej sa od apríla prihlásilo takmer 200 doktorandov, postdoktorandov a vedeckých pracovníkov. Vypracovali návrhy na zefektívnenie riešení v mnohých oblastiach fungovania inštitúcie a priniesli nové podnety, ako by sa SAV mala stále viac približovať potrebám spoločnosti. Prvou konkrétnou aktivitou je výjazd do škôl na strednom Slovensku. V tejto aktivite budú mladí vedci pokračovať, pričom by chceli postupne navštíviť všetky kraje Slovenska.Téma TASR