Rezort školstva nezapísal údaje do registra kvôli nedodržaniu postupov

TASR, 12. septembra 2018 13:48

GP SR sa podľa ministerky školstva vyjadrila v prospech rezortu školstva. Zároveň doplnila, že GP SR uviedla aj to, že má rezort školstva v celej situácii v oblasti transformácie SAV urýchlene konať.

Na archívnej snímke ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová Foto: TASR
Bratislava 12. septembra (TASR) – Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) neuskutočnilo zápis navrhovaných údajov do registra verejných výskumných inštitúcií (VVI), a to z dôvodu nedodržania zákonom stanovených postupov a termínov zo strany zriaďovateľa, teda Slovenskej akadémie vied (SAV). V stredu po rokovaní vlády to uviedla ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová (nominantka SNS), ktorá poukázala na upozornenie od Generálnej prokuratúry (GP) SR, kde sa táto skutočnosť konštatuje.

GP SR sa podľa ministerky školstva vyjadrila v prospech rezortu školstva. "Upozornenie od GP SR bolo doručené na ministerstvo v piatok (7.9.), zaoberať sme sa tým začali v pondelok (10.9.)," povedala Lubyová s tým, že SAV toto rozhodnutie nedostala. Zároveň ministerka doplnila, že GP SR uviedla aj to, že má rezort školstva v celej situácii v oblasti transformácie SAV urýchlene konať. Lubyová zároveň podotkla, že s prokurátorom celé rozhodnutie ešte preberú.

SAV si ctí zákon, a preto rešpektuje utorkové (11.9.) prelomenie veta prezidenta poslancami parlamentu. Ďalšie nevyhnutné kroky však teraz musí urobiť parlament tak, aby minimalizoval škody, ktoré z jeho utorkového (11.9.) rozhodnutia vyplývajú. Tvrdí to vo svojom stanovisku SAV. "Dnes je už nespochybniteľné, že túto novelu treba novelizovať, pretože postup, ktorý nám ukladá, nie je možné v praxi vykonať. Neposkytuje základ pre dokončenie transformácie. Jednoduchou novelizáciou je ešte stále možné dosiahnuť, aby sa transformácia dokončila bez nezvratných škôd, ktoré by boli dôsledkom nového zakladania ústavov SAV," uvádza sa v stanovisku. SAV žiada parlamentný výbor pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport pod vedením Ľubomíra Petráka (Smer-SD), aby urýchlene konal, "aby sme mohli predísť škodám, ktoré zo súčasnej situácie nastanú".

Inštitúcie SAV zostanú v stave, v akom boli pred transformáciou. Rozhodli o tom v utorok (11.9.) poslanci Národnej rady SR 76 hlasmi, čím prelomili veto prezidenta k zákonu o vysokých školách, ktorého súčasťou je aj novela zákona o SAV. Organizácie, ktoré nesplnili podmienky, sa vrátia do právnej formy spred 1. júla. Pôvodne mali ústavy SAV prejsť transformáciou a mali byť zapísané do registra VVI. SAV sa tak bude podľa schválenej novely skladať z rozpočtových a príspevkových organizácií.

Novela súčasne zaväzuje SAV zabezpečiť do 31. decembra 2018 všetky potrebné úkony, aby sa jej organizácie mohli stať VVI na základe postupu, ktorý určuje zákon o VVI. "Transformácia by mala prebehnúť. Mechanizmus registrácie však bude iný. Majetky štátu, ktoré by chceli vložiť do VVI, im musí schváliť vláda a ministerstvo financií. Ministerstvo školstva v tomto nemá žiadnu rozhodovaciu kompetenciu," dodala Lubyová.

Téma TASR