R. Kaliňák nesúhlasí so znížením kvót v osemročných gymnáziách

TASR, 17. januára 2018 13:50

Podľa Kaliňáka pri rozdeľovaní tried pre jednotlivé gymnáziá sa brala do úvahy nielen úroveň jednotlivých škôl, ale aj počet študentov, ktorí sa tam hlásia.

Bratislava 17. januára (TASR) – So znížením kvót v prvých ročníkoch osemročných gymnázií na desať percent nesúhlasí ani minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD). Uviedol to po stredajšom rokovaní vlády v Bratislave. Ako doplnil, ide o výsledok kompromisu medzi rezortom vnútra a školstva.
Na snímke minister vnútra Robert Kaliňák počas rokovania 84. schôdze vlády SR 17. januára 2018 v Bratislave. FOTO TASR - Marko Erd Foto: TASR


"Myslím si, že by sa nemal znižovať počet, ale som rád, že oproti pôvodne plánovaným piatim percentám je to desať percent," poznamenal Kaliňák. Podľa ministerky školstva, vedy, výskumu a športu SR Martiny Lubyovej (nominantka SNS) kompetencia rozdeľovania tried nepatrí pod rezort, ktorý vedie. "My sa do tohto môžeme zapojiť až ako odvolací orgán v druhom stupni, ak by nám dal okresný úrad podnet na základe odvolania. K tomu zatiaľ neprišlo," povedala Lubyová.

Podľa Kaliňáka pri rozdeľovaní tried pre jednotlivé gymnáziá sa brala do úvahy nielen úroveň jednotlivých škôl, ale aj počet študentov, ktorí sa tam hlásia. "Snažíme sa kvótu nastaviť tak, aby neodčerpávala gro šikovných ľudí zo základných škôl a na druhej strane, aby boli zohľadnené špecifiká v niektorých krajoch," priblížila Lubyová.

Najväčší problém s kvótami je v Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK). "(BSK) otvorí v školskom roku 2018/2019 11 tried pre prvákov v rámci jedenástich osemročných gymnázií, pričom o troch triedach na dvoch školách ešte v súčasnosti rokujeme s ministerstvom školstva. V porovnaní s minulým rokom pôjde o pokles o šesť tried, respektíve tri triedy, nakoľko v školskom roku 2017/18 otvoril BSK 17 tried pre prvákov v rámci osemročných gymnázií," uviedla pre TASR hovorkyňa BSK Lucia Forman.

Podľa poslanca NR SR Branislava Gröhlinga (SaS) zavedenie desaťpercentných limitov pre žiakov osemročných gymnázií rieši rezort školstva zo zlého konca. "Namiesto limitov by sa malo ministerstvo zamerať na kvalitu základných škôl, odkiaľ žiaci odchádzajú," povedal poslanec a dodal, že ministerstvo dlhodobo zanedbáva základné školy, ich výbavu, učebné materiály či možnosti.

Na zníženie počtu žiakov prvého ročníka na osemročných gymnáziách poukázala aj europoslankyňa Jana Žitňanská. "Škrty v počte povolených tried a študentov sa zamerali najmä na súkromné a cirkevné osemročné gymnáziá. Štátne gymnáziá pritom zaznamenali oproti nim iba malú, štvrtinovú stratu. Pre súkromné a cirkevné gymnáziá bude toto rozhodnutie doslova likvidačné, keďže z 11, ktoré sa nachádzajú v Bratislave, budú môcť v septembri brány pre prvákov otvoriť iba dve," povedala.

Záujem žiakov a rodičov o túto formu vzdelávania podľa KDH neklesá. "Ide o plánovaný pokles počtu žiakov na osemročných gymnáziách v Bratislavskom kraji o 30 percent, pričom na štátnych školách poklesne ich počet o 17,7 percenta, na súkromných školách o 17,5 percenta a na cirkevných o 85 percent," uviedol v utorok (16.1.) hovorca KDH Stano Župa.

Lubyová podotkla, že chce, aby sa počty tried na cirkevných a súkromných gymnáziách ešte zmenili. Zmenu chce rezort školstva podľa jej slov zabezpečiť v čo najkratšom čase, stihnúť to chcú do momentu prijímacích pohovorov.
Téma TASR