Psychológovia budú online aj cez Vianoce

Školský servis, 18. decembra 2017 9:47

Predvianočné obdobie je náročné na psychiku pre všetkých.

Poradcovia pri práci Foto: IPčko


Bratislava 18. decembra (SkolskyServis.sk) - Podľa štatistík Národného centra zdravotníckych Informácii je na Slovensku asi 650 dokonaných samovrážd každý rok.

Asi polovicu z tohto počtu tvoria mladí ľudia a deti. Psychológovia z internetovej poradne IPčko.sk sa v tomto roku rozprávali s 1000 mladými ľuďmi o ich myšlienkach na samovraždu.

Občianske združenie IPčko (od septembra do novembra) prostredníctvom ich online terénnych psychológov mapovalo správanie mladých ľudí v online komunitách na slovenskom Facebooku. Vedúci výskumného tímu, PhDr. Marek Madro povedal: “To, na čo sme prišli, nás úplne šokovalo. Až 39% komentárov v mapovaných 11 online komunitách je od ľudí, ktorí si vymieňajú rady a skúsenosti o užívaní antidepresív a liekov na úzkosť a paniku. A 15,8% všetkých príspevkov v online skupinách o depresii bolo o liekoch a o tom, či vôbec hovoriť alebo nehovoriť so svojim psychiatrom o zásadných zmenách prežívania a psychického stavu.”

Do online komunít, ktoré občianske združenie mapovalo, bolo zapojených 7873 prevažne mladých ľudí.
Psychologička z IPčko.sk, Mgr. Veronika Kohútová k výsledkom povedala: “obvykle, keď nás niečo trápi, pred cudzími ľuďmi to skrývame. Zaujímavé však je, že vďaka pôsobeniu tzv. online disinhibičného efektu v internetovej komunikácii, ktorý prináša pocit bezpečia, väčšiu otvorenosť a stratu ostražitosti, mnoho mladých ľudí na sociálnych sieťach hovorí o svojom prežívaní, o svojich pocitoch, o samote práve s cudzími ľuďmi. Sociálne siete prinášajú aj veľmi pozitívne efekty, ako je napr. komunikácia, množstvo užitočných informácii, porozumenie, podpora, a hoci na facebooku komunikujeme prevažne so známymi ľuďmi, online komunity sú výnimka. Ak sa staneme členmi nejakej záujmovej online komunity, máme skôr kontakt z neznámymi, ktorí majú podobné záujmy.”

A PhDr. Marek Madro dodáva: “Až 11 online komunít, ktoré sme mapovali boli také, že ľudia si tam svojimi radami ubližovali. Narazili sme aj na skupinu samovrahov, kde 50 mladých ľudí plánovalo svoju samovraždu.”
Podľa psychológov je predvianočné a vianočné obdobie náročné. Ohrození sú najmä mladí ľudia, ktorí prežívajú rôzne emocionálne ťažkostí či majú problémy v rodine.

PhDr. Marek Madro povedal: “čím bližšie sú Vianoce, tým viac sa na internetovej poradni IPčko stretávame s mladými ľuďmi, ktorí majú z tohto obdobia obavy. Prežívajú veľký stres, smútok, cítia sa osamelí. Sviatky, ktoré majú byť obdobím pokoja a rodinnej pohody u mnohých ľudí, nie sú ani zďaleka ako z reklamy. Práve preto sme sa rozhodli, rovnako ako po minulé roky, byť mladým ľuďom nadosah v čase, kedy to potrebujú."

Internetová poradňa pre mladých www.ipcko.sk, bude aj v tomto roku online počas Vianoc. Nie len mladí ľudia túžia po vypočutí, porozumení. Každý chce cítiť, že na ňom niekomu záleží, že má za kým ísť. Nezabúdajme na seba. Práve v tomto predvianočnom zhone si nájdime čas na rodinu, blízkych, kamarátov. Darujme im
svoj čas a pozornosť.

Téma TASR