PSK po desiaty raz udelil ocenenia za výsledky vo vzdelávaní

TASR, 12. júna 2018 12:40

Stalo sa tak v utorok v Divadle Jonáša Záborského v Prešove na podujatí, ktoré bolo symbolickým poďakovaním sa za prácu a úspechy v školstve.

Prešov 12. júna (TASR) - Prešovský samosprávny kraj (PSK) udelil 40 plakiet pre najúspešnejších pedagógov a žiakov stredných škôl v pôsobnosti PSK. Stalo sa tak v utorok v Divadle Jonáša Záborského v Prešove na podujatí, ktoré bolo symbolickým poďakovaním sa za prácu a úspechy v školstve. Kraj takto ocenil výsledky vo vzdelávaní už po desiaty raz. TASR o tom informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová.
Dohromady 20 pedagógov z celého kraja získalo plaketu Jana Amosa Komenského – Sophista pro regione – učiteľ múdrosti pre región. Návrhy na ocenenie posielali riaditelia škôl, o laureátoch rozhodovali členovia územnej školskej rady. „V tomto roku vyberali najlepších pedagógov spomedzi 45 návrhov. Medzi laureátmi sú učitelia z Prešova, Popradu, Bardejova, Humenného, Starej Ľubovne, Kežmarku, Svitu a Lipian,“ konkretizovala hovorkyňa.

O ocenení študentov rozhodovala komisia zložená zo zástupcov odboru školstva PSK. Tá vyberala kandidátov na ocenenie spomedzi 41 návrhov. Plaketu Lux mentium – Svetlo poznania získalo 20 študentov z jedenástich okresov. Traja laureáti sú zo Sniny, po dvoch zástupcov majú školy z Medzilaboriec, Starej Ľubovne, Prešova, Bardejova, Humenného a Lipian. „Medzi ocenenými sú aj študenti z Vranova nad Topľou, Popradu, Svitu, Kežmarku a Svidníka,“ doplnila Jeleňová.

Obe krajské ocenenia majú úzku súvislosť s regiónom. Jan Amos Komenský navštívil a krátko pôsobil aj v meste Prešov, čo dodnes pripomína pamätná tabuľa na evanjelickom kolégiu. Lux mentium je zase názov diela prešovského rodáka, významného filozofa a pedagóga Jána Bayera, ktorý stál pri premene mestskej školy na lýceum.

Na území Prešovského kraja sa nachádza spolu 120 stredných škôl, na ktorých v dennom štúdiu študuje viac ako 32.000 žiakov. Z tohto počtu je v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK 76 stredných škôl, kde počet žiakov dosahuje cez 26.000. Na školách v zriaďovateľskej pôsobnosti krajskej samosprávy pracuje spolu takmer 3500 zamestnancov, z nich dve tretiny sú pedagogických a viac ako tisíc nepedagogických pracovníkov.

Téma TASR