Prvé miesto v krajskej súťaži školských časopisov patrí ZŠ Gemerská

TASR, 6. marca 2017 13:38

Do druhého ročníka súťaže, ktorú zorganizovalo Občianske združenie ÚLET, sa prihlásilo celkovo 17 škôl.

Košice 6. marca (TASR) – Mladé redakčné tímy zo základných škôl v Košickom kraji si v súťaži Perohryz 2017 otestovali konkurencieschopnosť svojich školských časopisov, ktoré sami tvoria a vydávajú. Do druhého ročníka súťaže, ktorú zorganizovalo Občianske združenie ÚLET, sa prihlásilo celkovo 17 škôl.

Foto: ŽŠ GemerskáVíťazom sa stal časopis Gemko zo ZŠ Gemerská v Košiciach. Druhé miesto patrí časopisu Čordáčik zo ZŠ Košických mučeníkov na Čordákovej ulici v Košiciach, tretie obsadili Lipkoviny zo ZŠ Lipová v Spišskej Novej Vsi. Výnimočnú cenu Zlatý Perohryz udelila porota časopisu Prestávka, ktorý tvoria žiaci zo ZŠ Ľudovíta Fullu na Maurerovej ulici v Košiciach. Tí svojou profesionalitou a úrovňou zvládnutého novinárstva už dlhodobo držia latku školských časopisov veľmi vysoko. Špeciálna cena Rádia Košice putovala tvorcom školského časopisu Hviezda zo ZŠ Ivana Krasku v Trebišove. TASR o tom dnes informovala koordinátorka súťaže Renáta Zolnaiová.

Časopisy hodnotila trojčlenná porota, ktorú tvorili skúsení redaktori v zložení Gabriela Krestián Kuchárová, Ivana Bajerová a Ivan Kriššák. Pri hodnotení sa snažili vžiť do kože rovesníkov, mladých "kolegov" a posúdiť výpovednú hodnotu časopisu pre cieľovú skupinu - žiakov základných škôl. Hodnotili kreativitu, zvládnutie štylistiky a gramatiky, titulky článkov aj grafické prvky. Veľký dôraz kládli tiež na autenticitu žiackych výpovedí.

Foto: ZŠ Gemerská Košice


Po slávnostnom odovzdaní cien od partnerov sa v piatok 3. marca v košickom Kine Úsmev konali workshopy pre redakčné tímy vedené porotcami. Tvorcovia časopisov tak získali od skúsených žurnalistov spätnú väzbu a konštruktívnu kritiku, ale aj cenné rady, ktoré môžu zužitkovať pri ďalšej redakčnej práci.

"Dúfam a verím, že tieto deti budú pokračovať v písaní a tvorení, lebo je veľká pravdepodobnosť, že z nich vyrastú úspešní novinári," zhodnotila prácu súťažiacich porotkyňa Gabriela Krestián Kuchárová.

Súťaž sa konala pod záštitou primátora mesta Košice Richarda Rašiho.
Téma TASR