Prvá SZŠ na hornej Nitre prilákala na DOD desiatky budúcich sestier

TASR, 17. februára 2019 9:36

Tí mali vo štvrtok (14. 2.) možnosť zoznámiť sa s praktickou časťou štúdia na dni otvorených dverí (DOD) v bojnickej nemocnici.

Prievidza/Bojnice 17. februára (TASR)- Od septembra začne v Prievidzi pôsobiť prvá Stredná zdravotnícka škola (SZŠ) na hornej Nitre. Do jej lavíc by malo zasadnúť takmer 50 študentov. Tí mali vo štvrtok (14. 2.) možnosť zoznámiť sa s praktickou časťou štúdia na dni otvorených dverí (DOD) v bojnickej nemocnici. Podujatie navštívili desiatky nádejných budúcich praktických sestier, informoval v piatok Ľubomír Bobák z oddelenia komunikácie a medzinárodných vzťahov Úradu Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK).

Ilustračné foto Foto: Lukáš Grinaj/TASR


TSK tak bude od septembra tohto roka zriaďovateľom troch zdravotníckych škôl v kraji, k tým v Trenčíne a Považskej Bystrici sa pridá spomínaná prievidzská. "Jej vznik víta najmä Nemocnica s poliklinikou (NsP) Prievidza so sídlom v Bojniciach, ktorej zriaďovateľom je rovnako TSK. Dlhodobý nedostatok stredného zdravotníckeho personálu v nemocnici by práve vďaka novej škole mohol byť čoskoro minulosťou," uviedol Bobák.

V založenie SZŠ v regióne hornej Nitry dúfala bojnická nemocnica už niekoľko rokov. "Teraz sa to podarilo a veríme, že spoločnými silami vychováme nové, mladé posily pre nemocnicu, ktoré prevezmú toto žezlo po nás," povedala Iveta Pastieriková, tamojšia námestníčka pre ošetrovateľskú starostlivosť.

Absolventi zdravotníckej školy sa o nedostatok pracovných príležitostí po štúdiu podľa nej nemusia vôbec obávať, keďže tým, ktorí sa po strednej škole rozhodnú nepokračovať v ďalšom štúdiu, bude s veľkou pravdepodobnosťou umožnený okamžitý nástup do zamestnania v NsP Prievidza.

Uplatniteľnosť absolventov SZŠ v Prievidzi potvrdila aj vedúca oddelenia zdravotníctva a humánnej farmácie Úradu TSK Elena Štefíková, podľa ktorej si po ukončení štúdia absolventi môžu nájsť zamestnanie nielen v nemocnici, ale i v akomkoľvek inom zariadení, ktoré poskytuje zdravotnú starostlivosť. "Patria tam ambulancie rôznych typov alebo aj domovy sociálnych služieb. V oblasti zdravotníctva môžeme uplatniteľnosť absolventov na trhu práce garantovať na dlhé roky do budúcna," doplnila.

Bránami novej školy, ktorá bude sídliť na Vinohradníckej ulici v Prievidzi, by malo v septembri prejsť 48 prvákov. "V odbore Praktická sestra budú otvorené dve triedy po 24 študentov. Pripravená je aj možnosť ubytovania na internáte Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Prievidzi, ktorej zriaďovateľom je TSK. Tým, že škola je situovaná priamo do okresného mesta Prievidza, odpadajú i komplikácie s dopravou či cestovaním," dodala vedúca oddelenia školstva, kultúry, mládeže a športu Úradu TSK Eva Žernovičová s tým, že v škole budú pôsobiť kvalifikovaní učitelia všeobecných i odborných predmetov.


Téma TASR