Protest učiteľov bude v piatok v Košiciach po vyučovaní

TASR, 11. decembra 2012 14:56

Protest v Košiciach je súčasťou podobných akcií školských odborov v krajských mestách po tom, ako vláda nesplnila ich požiadavky vrátane desaťpercentného zvýšenia platov v školstve.

Košice 11. decembra (TASR) - Protestné zhromaždenie učiteľov v Košiciach sa uskutoční v piatok 14. decembra od 14.30 h na Hlavnom námestí pri Dolnej bráne. "Cieľom je opäť upozorniť, aby sa začal riešiť problém financovania školstva, aby došlo k systémovým zmenám, teda na našich požiadavkách trváme," uviedla dnes pre TASR predsedníčka odborovej krajskej rady združenia základných škôl Ingrid Gamčíková.

Foto: TASR


Protest v Košiciach je súčasťou podobných akcií školských odborov v krajských mestách po tom, ako vláda nesplnila ich požiadavky vrátane desaťpercentného zvýšenia platov v školstve. Štrajk v školách však štrajkový výbor Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy (OZPŠaV) po jeho prerušení 28. novembra neobnovil.

Účasť na piatkovom proteste v Košiciach odhaduje Gamčíková zhruba na tisíc ľudí. Na začiatku štrajku učiteľov prišlo 26. novembra na protest do centra Košíc zhruba 2500 školských zamestnancov. Menej ich príde tentoraz podľa Gamčíkovej aj preto, že v novembri prišli učitelia aj z Prešovského kraja a dnes sa takéto zhromaždenie koná v Prešove. Odborárka pripúšťa, že učiteľov môže odradiť aj koniec týždňa, blížiace sa sviatky či chladné počasie. "Určite však bude dosť takých, ktorí prídu vyjadriť svoje presvedčenie a svoju vôľu," dodala. "Chceli by sme prijať nejaké vyhlásenie, dať priestor tým, ktorí sa chcú vyjadriť. Bude to kratšie ako minule, lebo predsa len už je dosť veľká zima."
O tom, že by v Košickom kraji obnovila štrajk samostatne nejaká škola, Gamčíková nemá informácie.

Učiteľov v ich požiadavkách chcú podporiť aj košickí študenti stredných škôl. Zhromaždenie na podporu učiteľov sa uskutoční v stredu 12. decembra o 14.30 h na Hlavnej ulici pri Dolnej bráne. "Ukážme spoločnosti, že nám záleží na tých, ktorí nás formujú a ovplyvňujú našu budúcnosť. Bojujme za to, aby učiteľ znova nadobudol to, čo v dnešnej dobe na Slovensku stratil: úctu a dôstojnosť svojho povolania," uvádza sa vo výzve skupiny košických stredoškolákov na Facebooku.

Téma TASR