Už 28-krát sme pomohli centrám pre deti a rodiny

Školský servis, 17. januára 2019 11:18

Darované či zapožičané autá najazdili v centrách pre deti a rodiny a domovoch sociálnych služieb viac ako 100-tisíc km.

Foto: TASR

Bratislava 17. januára (SkolskyServis.sk) - Na Slovensku je celkovo 120 krízových centier a centier pre deti a rodiny. Ako sa ale deti žijúce v nich presúvajú k lekárom, na návštevy či za športom? Zadovážiť si dopravný prostriedok nie je pre nich totiž vôbec jednoduché. V tejto oblasti preto pomáha Nadácia Volkswagen Slovakia (Nadácia VW SK), ktorá im počas tohto roka odovzdá 12 automobilov. V centrách pre deti a rodiny sme sa ešte pred Vianocami spýtali, ako poskytnuté automobily využívajú.

Už 28-krát od roku 2012 pomohli autá od Nadácie VW SK centrám pre deti a rodiny či zariadeniam sociálnych služieb. Dnes majú na konte už viac ako 120-tisíc najazdených kilometrov. Autá deti vozia k odborným lekárom, navštevujú biologických rodičov či súrodencov, ktorí sú v iných zariadeniach, absolvujú rôzne víkendové pobyty, ale tiež chodia na koncerty či športové podujatia. „Náš chovanec mohol ísť aj vďaka automobilu na Majstrovstvá Slovenska pre detské domovy v stolnom tenise do Ružomberka, kde obsadil 1. miesto. Ďalšia chovankyňa, ktorá vďaka Nadácii VW SK získala aj vodičský preukaz, sa zasa mohla jednoduchšie dostaviť na prijímacie skúšky na vysokú školu,“ hovorí Jarmila Liptáková z Detského domova Dobšiná.

S Nadáciou v pohybe

Vďaka projektu „S Nadáciou v pohybe“, ktorý odštartoval v roku 2016, dodnes poslúžilo spolu sedem vozidiel Volkswagen up!, Golf Variant alebo Touran, už 21 zariadeniam. Centrá pre deti a rodiny vybrané žrebovaním ich môžu využívať v priebehu jedného roka, následne autá putujú do ďalších zariadení. „Zapožičané auto od Nadácie VW SK nám veľmi pomáhalo aj vzhľadom na to, že náš detský domov sa nachádza v malom mestečku na Záhorí. Mohli sme absolvovať s deťmi aj dlhšie vzdialenosti na potrebné vyšetrenia za lekármi či na rôzne kultúrne a športové podujatia. Nám vychovávateľom zas uľahčilo dopravu na vzdelávacie programy,“ povedala vychovávateľka Jana Džoganová z detského domova v Holíči.

Vianočný projekt

V druhom projekte s názvom „Vianočný projekt“, ktorý má o čosi dlhšiu tradíciu, sa za sedem rokov darovalo 7 áut. O tieto autá deti z jednotlivých zariadení súťažia a každý rok vytvárajú model auta na inú tému. Kým v roku 2017 to bolo auto budúcnosti, na Vianoce 2018 mali zostrojiť auto pre znevýhodnených. Deti sa úlohy zhostili naozaj s nadšením. „Začali sme s nákresmi na výkres, lepili sme a vystrihovali, ale bolo to príliš zložité. Potom sme dostali nápad a autíčko sme postavili zo stavebnice. Naším cieľom bolo vybudovať na jeho zadnej časti sklopnú plošinu, pomocou ktorej môže do auta nastúpiť vozíčkar,“ povedala Slavomíra Ritková, dievčatko z víťazného detského domova Necpaly, za ktorý preberal cenu jeho riaditeľ Ladislav Adamovič.


Nadácia Volkswagen Slovakia
Nadácia Volkswagen Slovakia je verejnoprospešná nadácia. Už desiaty rok aktívne pôsobí na Slovensku. Cielene sa snaží o spoluvytváranie „moderného priestoru pre život“ v uvedomelej spoločnosti. Ťažiskom jej programov je oblasť výchovy a vzdelávania. Podporuje inovatívne vzdelávacie projekty a svoj dôraz kladie na vzdelávanie mladých ľudí. Každoročne tiež realizuje kreatívne projekty pre detské domovy. Svoju pomoc vo významnej miere orientuje aj na oblasť znevýhodnených a deti v núdzi.Téma TASR