Projekt Kto chýba? má podporiť inklúziu detí na slovenských školách

TASR, 11. októbra 2018 8:46

Na slovenských školách chýbajú asistenti, špeciálni pedagógovia či psychológovia, ktorí by podporili inklúziu hendikepovaných detí.

Bratislava 11. októbra (TASR) - Mimovládna nezisková organizácia so zameraním sa na pomoc deťom a mladým ľuďom Nadácia pre deti Slovenska (NDS) sa preto rozhodla vytvoriť projekt Kto chýba? s cieľom pomoci takýmto deťom. V stredu o tom na tlačovej konferencii informoval riaditeľ NDS Ondrej Gallo.
Pavol Lančarič, hostiteľ Plesu v opere, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Orange Slovensko, Ela Šarközyová, Dominik Drdúl, Študentská osobnosť roka 2017 v kategórii právo. Foto: Orange.sk


Podľa Galla inklúzia na Slovensku zlyháva "na všetkých frontoch". Odborníci sa podľa jeho tvrdenia veľmi často zhodujú na tom, že tzv. inkluzívne vzdelávanie u nás chýba. "To, čo na Slovensku máme, je integrácia vo vzdelávaní. Cestou, na ktorú by sa mala každá škola vydať, je však inklúzia," vysvetlil. Školy podľa riaditeľa NDS nie sú pripravené najmä na to, aby "prijali deti so špeciálnymi edukačnými potrebami, nevedia na ne reagovať, tiež nevedia nastaviť metódy vzdelávania, vytvoriť vhodnú atmosféru a rešpektujúce prostredie".

Kým v Európskej únii sa na špeciálnych školách vzdeláva 2,3 percenta detí, na Slovensku je to 6,28 percenta. Rozdiel medzi integráciou a inklúziou spočíva podľa Galla v tom, že zatiaľ čo v prípade inklúzie je dieťa plnohodnotnou súčasťou kolektívu, je včlenené do kolektívu, je mu venovaná pozornosť v rámci vzdelávacieho procesu, pri integrácii k tomuto nedochádza.

Cieľom projektu Kto chýba? je podporiť školu tak, aby v maximálne možnej miere dokázala prispôsobiť vzdelávacie podmienky rôznorodým potrebám detí a v triedach vytvoriť pozitívnu atmosféru, kde sa takéto deti budú cítiť prijaté a spokojné. Zároveň chce projekt podporiť rodiny s deťmi so zdravotným znevýhodnením a posilniť celospoločenskú diskusiu o inklúzii.

"V máji 2018 žiadali školy od ministerstva školstva 5845 pedagogických asistentov pre 16.583 žiakov. V novom školskom roku je ich na školách však len 2374, čo je menej ako polovica schválených žiadostí. V priemere len každá piata škola má školského špeciálneho pedagóga a na jedného školského psychológa pripadá až 3000 detí," priblížila účastníčka programu Škola inkluzionistov zo Základnej školy Aurela Stodolu v Martine.

zľava: Mariana Kováčová, prezidentka Koalície pre deti Slovensko, Ondrej Gallo, správca Nadácie pre deti Slovenska, Lenka Antalová Plavúchová, koordinátorka programu Inkluzívneho vzdelávania detí so zdravotným znevýhodnením, Eva Šarközyová s dcérou Elou, Dominik Drdúl, Študentská osobnosť roka 2017 v kategórii právo, Andrea Cocherová, riaditeľka Plesu v opere, Lívia Muntágová, špeciálna pedagogička, ZŠ A. Stolodu v Martine, Pavol Lančarič, hostiteľ Plesu v opere, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Orange Slovensko, Zuzana Révészová, regionálna konzultantka projektu Škola inkluzionistov, Masha Orogváni, školská asistentka, Terézia Drdulová, špeciálna pedagogička, štatutárna zástupkyňa Slovenskej spoločnosti pre spina bifida a/alebo hydrocefalus, Michal Turánsky, študent VŠ. Foto: Orange.sk


Škola inkluzionistov je tiež jednou z aktivít, ktorá sa snaží prispieť k riešeniu problematiky inklúzie. V rámci tohto projektu bolo spomedzi prihlásených škôl vybraných 20, v ktorých od začiatku školského roka prebieha s pomocou šiestich regionálnych odborných konzultantiek program, ktorý pomôže vytvoriť priestor na rozvoj vzdelávania, ktorý rešpektuje individuálne potreby všetkých detí.

Realizovať myšlienku, podľa ktorej si každé dieťa zaslúži rovnakú šancu na vzdelanie, pomohli aj organizátori Plesu v opere Pavol Lančarič a Andrea Cocherová. "Dobročinný Ples v opere preto prepojil NDS, Koalíciu pre deti Slovensko a odborníkov z oblasti inkluzívneho vzdelávania, aby vznikol program, ktorý dokáže riešiť systémové bariéry a pomôže k funkčným zmenám," uviedla Cocherová. Dodala, že hostí plesu oslovili príbehy mnohých rodín a detí aj tento rok natoľko, že podporili dobročinný účel plesu sumou 254.620 eur.
Téma TASR