PRIEVIDZA:Žiaci základných škôl zachránili zberom papiera 1212 stromov

TASR, 21. apríla 2017 17:53

Najusilovnejší boli žiaci zo Základnej školy (ZŠ) na ulici Malonecpalská.

Prievidza 21. apríla (TASR) – Viac než 71 ton odpadového papiera nazbierali žiaci prievidzských škôl od začiatku školského roka v rámci 14. ročníka projektu EKOROK s Nestlé. Podľa prepočtu, ak jedna tona zberového papiera nahradí celulózu vyrobenú zo 17 kmeňov, potom deti zachránili až 1212. Najusilovnejší boli žiaci zo Základnej školy (ZŠ) na ulici Malonecpalská, ktorí prispeli vyše 22 tonami starého papiera.

V rámci vyhodnotenia 14. ročníka projektu EKOROK s Nestlé a galaprogramu v priestoroch Centra voľného času (CVČ) Spektrum v Prievidzi sa žiaci jednotlivých škôl prezentovali panelmi, ktorými dokumentovali svoju činnosť a rôzne environmentálne aktivity. Na snímke prezentácia žiakov zo ZŠ na Mariánskej ulici 21. apríla 2017. FOTO TASR - Pavol Remiaš Foto: TASR


Odznelo to dnes na tradičnom galaprograme pri vyhodnotení podujatia pri príležitosti Dňa zeme, ktoré sa tentoraz pre nepriaznivé počasie namiesto na námestí uskutočnilo v priestoroch Centra voľného času (CVČ) Spektrum, hlavného organizátora. Prítomní boli aj zástupcovia mesta a spoločnosti Nestlé Slovensko, ktorá každý rok tento projekt financuje. „Do projektu sa zapojilo všetkých sedem základných škôl v meste a dve materské školy, dovedna to bolo asi 3000 detí. Okrem zberu papiera triedili odpad, upravovali a čistili okolie svojich škôl, vysádzali stromčeky, okrasné kríky a kvety. Venovali sa mnohým ďalším aktivitám zameraným na environmentálnu výchovu,“ informovala Miriam Bencová, riaditeľka CVČ.Jednotlivé školy sa na galaprograme prezentovali panelmi, ktoré doslova rozkvitli pestrofarebnými kvetmi a inými ozdobami a úžitkovými predmetmi, ktoré žiaci vytvorili z plastov, papiera a iných odpadových materiálov. Čím chceli ukázať, že odpadky nepatria na skládky, ale dajú sa všestranne využiť. Všetky školské kolektívy pripravili aj vlastný kultúrny program vo forme básní, piesní, tanečných vystúpení na tému ochrany životného prostredia a prírody.

V tomto školskom roku vyhrala prezentácia Zelená učebňa Vtáčikovo, s ktorou sa predstavili žiaci ZŠ na Rastislavovej ulici. Porota ocenila aj Park plný energie žiakov ZŠ na Ul. energetikov, ktorí okrem iného postavili z papierových trubičiek dom v štýle čičmianskych dreveníc. Všetky žiacke kolektívy plnili aj špecifické úlohy. Tento rok sa v rámci hlavnej témy podujatia "Život pod lupou" zamerali na krátkodobé pokusy s pozorovaním prírodných javov, mikroorganizmov, buniek, častí rastlinného a živočíšneho tela, vychádzky spojené s pozorovaním drobných organizmov, bádateľské aktivity, čistenie okolia a prírody, zberové aktivity a iné. O uskutočnených aktivitách ZŠ si robili fotodokumentáciu a pravidelne o nich informovali na svojich internetových stránkach.

"Nestlé považuje za prirodzené a dôležité, že sa na Slovensku, a osobitne v regióne, kde má výrobný závod, podieľa na spoločných projektoch s miestnou komunitou. Doterajších 14 ročníkov Ekoroku dokazuje, že ide o dlhodobo udržateľný a užitočný projekt. Výsledkom je nielen čistejšie mesto, ale hlavne angažovaná mladá generácia, ktorej nie je ľahostajné, v akom prostredí žije. Prínosom nie sú len tony vyzbieraných druhotných surovín, ale hlavne vybudovaný vzťah k mestu a okoliu, v ktorom deti žijú. Radi budeme aj v budúcnosti podporovať aktivity takéhoto druhu, pretože sú zmysluplné a v prospech nás všetkých,“ uviedol zástupca spoločnosti Róbert Kičina.
Téma TASR