PRIESKUM: Aké desiate dávajú rodičia deťom

TASR, 14. júla 2017 11:15

Slovenské deti milujú ovocie a jedia pravidelne každé tri hodiny.

Ilustračné fotoBratislava 14. júla (SkolskyServis.sk) - Mnohí ľudia žijú stále v tom, že najdôležitejšími jedlami dňa sú raňajky, obed a večera. Pravdou však je, že nezastupiteľné miesto v každodennom jedálničku nielen dospelého človeka, ale predovšetkým dieťaťa, je desiata a olovrant. Svoje o tom vie aj vzorka 997 respondentov - rodičov, ktorí sa zapojili do prieskumu realizovaného spoločnosťou Max Sport, ktorá sa špecializuje na vývoj, výrobu a predaj kvalitných doplnkov výživy určených pre širokú športujúcu verejnosť. Ako hodnotí konateľ firmy Martin Poledna: „Sme radi zisteniu, že viac ako 93% rodičov pravidelne chystá svojim deťom desiatu. Pomocou bude aj naša nová tyčinka Fit Kid, zdravšia alternatíva na desiatu či výlety.“ Respondenti odpovedali na otázky týkajúce sa všetkého, čo súvisí s prípravou a výberom desiaty pre svoje ratolesti.

• 2 z 3 rodičov dbá pri príprave desiaty na zdravé zloženie jednotlivých potravín
• Takmer 75 % respondentov najčastejšie dáva svojmu dieťaťu na desiatu ovocie
• Podľa prieskumu na Slovensku pravidelne športuje až 80% detí

Desiata má v dennom príjme stravy svoje pevné miesto. Je dôležité, aby rodičia učili svoje deti správnym stravovacím návykom už od útleho veku. Výber vhodnej, vyváženej a pre dieťa prospešnej desiaty je nesmierne podstatný. Až 67 % opýtaných zvažuje pri príprave desiaty zdravé zloženie jednotlivých potravín. Pre viac ako polovicu respondentov (54,8 %), ktorých deti majú od 6 do 12 rokov, je dôležitá chuť jedla.
Pre správny a zdravý vývoj detského organizmu je nutné veľké množstvo rôznorodých živín, vitamínov, či minerálnych látok, ktoré by mali byť obsiahnuté v každom jedálnom lístku detí. Takmer trištvrtina rodičov (73,6 %) najčastejšie dáva svojmu dieťaťu na desiatu ovocie a šunku (69,3 %). Naopak, najmenej zastúpenými potravinami v desiatach školopovinných detí (12,3 %) sú sušienky s čokoládou a tavené syry (21,6 %). Pokiaľ ide o výber pečiva, viac ako polovica rodičov dáva dieťaťu cereálne pečivo a 317 z opýtaných balí svojim deťom do školy sladké pečivo.

Pozor na sladkosti v školských bufetoch

Desiata školáka má vyplniť čas medzi raňajkami a obedom, aby malo dieťa počas celého predpoludnia dostatok energie, ktorú potrebuje pre plnohodnotný výkon v škole. Pokiaľ rodič nepripraví dieťaťu zdravú a vyváženú desiatu, hrozí, že školák si čo to pod zub kúpi v školskom bufete, kde radšej siahne po nejakej sladkosti či inej potravine tzv. rýchleho občerstvenia. Viac ako polovica rodičov (50,4 %) priznáva, že ich deti desiatujú občas aj doma, kde ich tak majú pod kontrolou. Deti viac ako tretiny opýtaných rodičov (37,6 %) dokonca desiatujú doma každý deň.
Ovocie je väčšinou na konzumáciu obľúbenejšie než zelenina, a to najmä v prípade detí. Túto skutočnosť potvrdzuje aj samotný prieskum, v ktorom až 66,5 % respondentov tvrdí, že ich dieťa najradšej je ovocie. Zeleninu, ktorá je súčasťou zdravej výživy, najviac obľubuje takmer 40 percent detí (39 %). Najmenej radi majú trvanlivú salámu (17,7 %) a maslo, či margarín (23,1 %). Namiesto salámy uprednostňujú na chlebíku, či pečive šunku (51,6 %).

Pravidelnosť nadovšetko

Pravidelný príjem potravy je pre dieťa nesmierne dôležitý. Dieťa by malo jesť 5 až 6-krát denne, z toho desiata by mala tvoriť zhruba 10 percent z denného príjmu energie. Tú dieťa potrebuje pre optimálnu duševnú činnosť a v neposlednom rade je pre školáka nutná pre dosahovanie dobrých výsledkov, či už v správaní alebo v štúdiu. Podľa prieskumu spoločnosti Max Sport, takmer trištvrtina (71,4 %) opýtaných rodičov odpovedala, že ich deti jedia mimo hlavných jedál zhruba každé 3 hodiny.

Šport ako prevencia proti zdravotným problémom

Rodičia by nemali stravovanie svojich ratolestí v žiadnom prípade podceňovať, pretože nepravidelný príjem jedla u nich môže viesť k viacerým zdravotným poruchám, medzi ktoré patrí aj nadváha, či obezita. Aby sa deti takýmto rizikám vyhli, skvelou prevenciou je šport, ktorý má mimoriadne priaznivý vplyv na ich rozvíjanie tak po telesnej, ako aj duševnej stránke. Prieskum odhalil potešujúcu skutočnosť, že takmer 80 percent detí na Slovensku pravidelne športuje. Z tohto celkového výsledku, viac ako polovica (50,8 %) detí máva tréningy aspoň 2 krát do týždňa a zvyšných 27,5 % má pohybové aktivity počas víkendov a voľných dní. Príležitostne alebo nepravidelne športuje 21,8 % detí.
Strava a šport sú teda veľmi prepojené a navzájom sa ovplyvňujú. Je preto dôležité uvedomiť si, že okrem troch hlavných jedál počas dňa, ktoré sú pre mnohé deti akousi povinnou jazdou, je rovnako dôležitá aj desiata. Napriek tomu, že jej príprava zaberá rodičom popri iných každodenných ranných aktivitách istý čas, zdravie dieťaťa za to určite stojí.


Skolskyservis.sk infrmovala LENKA BOSÁ, NEOPUBLIC PORTER NOVELLI

Téma TASRPoužívaním stránok SkolskyServis.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac