Približne 60 percent afganských dievčat nenavštevuje školu

TASR, 17. októbra 2017 8:55

Vzdelávanie dievčat a mladých žien je stredobodom pozornosti afganskej vlády a medzinárodných organizácií.

Afganistan: Vyučovací deň v Kandaháre, na juh od Kábulu - Ilustračné foto Foto: TASR/AP


Kábul 17. októbra (TASR) - Približne dve tretiny afganských dievčat nenavštevujú školu, pričom úsilie medzinárodného spoločenstva o zlepšenie dostupnosti vzdelania pre ženy v ostatných rokoch ochabuje. Vyplýva to z dnes zverejnenej správy ľudskoprávnej organizácie Human Rights Watch (HRW).

Vzdelávanie dievčat a mladých žien je stredobodom pozornosti afganskej vlády a medzinárodných organizácií od roku 2001, keď došlo k zvrhnutiu vlády militantného hnutia Taliban a začala sa obnova krajiny.

Počas vlády Talibanu mal prístup k vzdelaniu len veľmi obmedzený počet mladých Afganiek. Mnohé sa vzdelávali utajene, najmä v tajných súkromných vzdelávacích inštitúciách.

V správe HRW sa uvádza, že afganská vláda v spolupráci s medzinárodnými organizáciami dosiahla v oblasti vzdelávania dievčat a mladých žien "pozoruhodný pokrok", avšak o tejto úlohe sa ešte nedá hovoriť ako o "úplne splnenej".

"Mnohým dievčatám bránia v súčasnosti v návšteve školy najmä zlá bezpečnostná situácia, bieda a vysídlenie", uviedla Liesl Gerntholtzová, riaditeľka sekcie práv žien HRW.

Podľa afganských armádnych zdrojov Taliban v súčasnosti ovláda približne 11 percent územia Afganistanu a o ďalších 30 percent zvádza boje s vládnymi jednotkami.

V dôsledku pokračujúceho konfliktu "rodičia neradi dovoľujú deťom vychádzať z domu a sú menej tolerantní k posielaniu dievčat do škôl", pričom "jediný útok môže odradiť stovky rodičov od toho, aby v nasledujúcich rokoch posielali svoje dcéry do školy", píše sa v správe HRW.

Ďalšími hlavnými prekážkami vo vzdelávaní afganských dievčat sú detské sobáše, detská práca, nedostatok škôl a učiteliek.Téma TASR