Prezident stále nemá Plavčanovu abdikáciu

TASR, 21. augusta 2017 14:46

To, že Plavčan dátum svojej abdikácie stále neoznámil, potvrdila TASR hovorkyňa ministerstva školstva Ivana Skokanová.

Na snímke minister školstva, vedy, výskumu a športu Peter Plavčan počas tlačovej konferencie. Foto: TASR/Michal Svítok


Bratislava 21. augusta (TASR) - Kancelária prezident SR Andreja Kisku stále nemá abdikačný list odchádzajúceho ministra školstva Petra Plavčana (nom. SNS), ktorý svoj odchod z funkcie oznámil minulý týždeň vo štvrtok (17.8.). "Keď príde, zverejníme to," uviedol pre TASR riaditeľ tlačového a komunikačného odboru prezidenta Roman Krpelan.

To, že Plavčan dátum svojej abdikácie stále neoznámil, potvrdila TASR hovorkyňa ministerstva školstva Ivana Skokanová. "Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Peter Plavčan formálne ukončí vykonávanie svojej funkcie po tom, ako jeho demisiu prijme prezident SR, ktorému demisiu doručí v najbližších dňoch," informovala.

Na odchod ministra školstva Petra Plavčana vyzval v stredu (16.8.) premiér Robert Fico (Smer-SD). Zdôvodnil to tým, že vládna koalícia si nemôže dovoliť hazardovať s dôverou verejnosti, naštrbenou udalosťami na ministerstve školstva. Predsedu SNS Andreja Danka požiadal, aby v čo najkratšom čase navrhol nového šéfa školského rezortu. Ten potvrdil, že Plavčan z postu ministra odíde, meno nového ministra ešte neoznámil.

Ministerstvo školstva od začiatku júla čelí kritike pre rozdeľovanie eurofondov na výskum a inovácie. Dotácie mali dostať aj firmy, ktoré výskum nikdy nerobili. Minister problematické výzvy zastavil a nariadil ich preverenie. Európska komisia (EK) neskôr pozastavila platby v štyroch výzvach na ministerstve školstva a rezortu zakázala podpisovať nové zmluvy s prijímateľmi dotácií. Pozastavenie eurofondov oznámila EK vo varovnom liste. Rozdeľovanie eurofondov rieši okrem Európskeho úradu pre boj proti podvodom aj Národná kriminálna agentúra.

Po vypuknutí kauzy žiadala opozícia odstúpenie ministra. Udalosti spôsobili aj vládnu krízu iniciovanú vypovedaním koaličnej zmluvy zo strany SNS.

vik kos miaTéma TASRPoužívaním stránok SkolskyServis.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac