Prezident dostal Plavčanov abdikačný list, čaká návrh nového ministra

TASR, 22. augusta 2017 14:49

Napísal v ňom, že demisiu podáva k 31. augustu 2017.

Bratislava 22. augusta (TASR) - Prezident SR Andrej Kiska dnes dostal list od ministra školstva Petra Plavčana (nom. SNS). Napísal v ňom, že demisiu podáva k 31. augustu 2017. Informoval o tom dnes riaditeľ tlačového a komunikačného odboru prezidenta Roman Krpelan.
Na snímke minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Peter Plavčan počas tlačového brífingu k téme čerpania eurofondov na ministerstve školstva. Bratislava, 14. augusta 2017. Foto: TASR/Marko Erd

"Prezident teraz očakáva oficiálny návrh predsedu vlády na vymenovanie nového ministra školstva," doplnil Krpelan. V prípade, ak taký návrh nepríde, prezident prijme Plavčanovu demisiu a v zmysle ústavy určí niektorého člena vlády, ktorý bude dočasne spravovať rezort školstva.

Na odchod ministra školstva Petra Plavčana vyzval minulú stredu (16.8.) premiér Robert Fico (Smer-SD). Zdôvodnil to tým, že vládna koalícia si nemôže dovoliť hazardovať s dôverou verejnosti naštrbenou udalosťami na ministerstve školstva. Predsedu SNS Andreja Danka požiadal, aby v čo najkratšom čase navrhol nového šéfa školského rezortu. Danko meno nového ministra ešte neoznámil. Fico uviedol, že ak nové meno nepríde súčasne s Plavčanovým odchodom, dočasne by rezort mohol viesť minister obrany Peter Gajdoš (nom. SNS).

Ministerstvo školstva od začiatku júla čelí kritike pre rozdeľovanie eurofondov na výskum a inovácie. Dotácie mali dostať aj firmy, ktoré výskum nikdy nerobili. Minister problematické výzvy zastavil a nariadil ich preverenie. Európska komisia (EK) neskôr pozastavila platby v štyroch výzvach na ministerstve školstva a rezortu zakázala podpisovať nové zmluvy s prijímateľmi dotácií. Pozastavenie eurofondov oznámila EK vo varovnom liste. Rozdeľovanie eurofondov rieši okrem Európskeho úradu pre boj proti podvodom aj Národná kriminálna agentúra.

Po vypuknutí kauzy žiadala opozícia odstúpenie ministra. Udalosti spôsobili aj vládnu krízu iniciovanú vypovedaním koaličnej zmluvy zo strany SNS.

Téma TASRPoužívaním stránok SkolskyServis.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac