Na Fakulte manažmentu PU súťažili žiaci SŠ na ekonomickej olympiáde

TASR, 21. februára 2018 14:21

Žiaci písali súťažné testy v aule fakulty. Minimálne päť najúspešnejších účastníkov z Prešovského kraja postúpi do finále.

Prešov 21. februára (TASR) – Stredoškoláci z Prešovského kraja sa stretli v utorok (21.2.) na krajskom kole ekonomickej olympiády, ktoré pripravil inštitút INESS v spolupráci s Fakultou manažmentu Prešovskej univerzity (PU) v Prešove. Žiaci písali súťažné testy v aule fakulty. Minimálne päť najúspešnejších účastníkov z Prešovského kraja postúpi do finále. Národné kolo súťaže sa uskutoční 26. apríla v Bratislave. Pre TASR to uviedol Róbert Chovanculiak z INESS.
Foto: Roman Kazimír

Podľa jeho slov ich cieľom bolo ukázať študentom na stredných školách, že aj ekonómia vie byť zábavná a môže to byť niečo, čo ich dokáže v živote napĺňať. "My sme sa snažili dávať otázky aj zo života, aby žiaci vedeli aplikovať klasickú ekonómiu, ale aj finančnú matematiku a podnikovú ekonómiu do praxe. Aby rozmýšľali ekonomicky a nemuseli vypisovať nejaké poučky a definície," povedal Chovanculiak. Súťažiaci mali na testy 45 minút. Výsledky sa dozvedia v marci prostredníctvom svojich škôl.

Vo finálovom kole bude aj ústna časť skúšky, otázky budú študentom klásť zástupcovia Národnej banky Slovenska a skúsení ekonómovia zabehnutých firiem.

Ide o prvý ročník ekonomickej olympiády u nás. Preto organizátorov mimoriadne teší, že do prvého kola sa prihlásilo 4000 študentov, čo je rovnaký počet, aký sa zúčastnil v Českej republike, hoci Slovensko má dvakrát menej obyvateľov. Do druhého kola postúpilo okolo 900 študentov predovšetkým z gymnázií a hotelových aj obchodných akadémií. V Prešove súťažilo okolo 70 žiakov z 27 škôl. Chovanculiak doplnil, že na východe bol o ekonomickú olympiádu najväčší záujem a z Prešovského a Košického kraja sa prihlásilo niekoľkonásobne viac študentov ako z Bratislavského či Nitrianskeho kraja.

Dekan Fakulty manažmentu PU Róbert Štefko uviedol, že privítali možnosť podieľať sa na organizovaní takéhoto podujatia. Keďže išlo o druhé kolo olympiády, je predpoklad, že medzi súťažiacimi boli naozaj tí najlepší žiaci. Fakulta manažmentu prijíma študentov, ktorí majú záujem o ekonomiku a možno aj z týchto účastníkov olympiády raz budú ich poslucháči.

Viac priestoru na oboznámenie sa so štúdiom manažmentu získa verejnosť a hlavne stredoškoláci počas Dňa otvorených dverí na Fakulte manažmentu PU, ktorý chystajú na utorok 6. marca na 10.00 h. Účastníci sa tu dozvedia všetky informácie o fakulte, možnostiach štúdia a študentskom živote. Hlavná prezentácia bude v aule školy.Téma TASR