Predseda KSK vymenoval nových riaditeľov ŠÚV a Gymnázia Trebišovská v

TASR, 9. novembra 2018 11:02

Vymenovaní riaditelia vzišli ako úspešní uchádzači z výberových konaní a na návrh školských rád.

Košice 9. novembra (TASR) - Predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislav Trnka vymenoval vo štvrtok (8.11.) za riaditeľa košickej Školy úžitkového výtvarníctva (ŠÚV) Zsolta Lukácsa a za riaditeľku Gymnázia Trebišovská v Košiciach Janu Šalagovičovú. Vymenovaní riaditelia vzišli ako úspešní uchádzači z výberových konaní a na návrh školských rád. Informovala o tom v piatok hovorkyňa predsedu KSK Anna Činčárová.
Gymnázium na Trebišovskej ulici v Košiciach (na snímke) vzniklo v roku 1974. Ide o všeobecnovzdelávaciu školu so štvorročným, osemročným a päťročným študijným cyklom. Väčšina študentov odchádza študovať na školy ekonomického, technického a humanitného zamerania. Foto: TASR/František Iván

"Nakoľko sa nepreukázali žiadne pochybnosti k priebehu výberových konaní, rozhodol som sa týchto kandidátov vymenovať. Úrad Košického samosprávneho kraja sa od konca minulého roka snaží zodpovedne pristupovať k výberu nových riaditeľov škôl, ktoré sú v našej zriaďovateľskej pôsobnosti, nakoľko stredné školstvo považujeme za jednu z kľúčových oblastí, ktoré sú v kompetencii kraja," uviedol predseda KSK Rastislav Trnka.

V prípade ŠÚV Trnka najprv odmietol vymenovať Lukácsa za riaditeľa, hoci vyhral júnové výberové konanie. Argumentoval aj trestným oznámením podaným na základe podnetu iného uchádzača na post riaditeľa školy, ktoré sa týkalo podozrenia zo zmanipulovania výberového konania. Lukács manipuláciu vylúčil, postavila sa za neho aj väčšinová odborová organizácia v škole a policajný orgán uznesením z 20. júla trestné oznámenie odmietol. Úrad KSK vyhlásil nové výberové konanie, ktoré Lukács 27. septembra opäť vyhral, pričom zaň hlasovalo všetkých 14 členov výberovej komisie.

Novovymenovaní riaditelia budú stredné školy viesť najbližších päť rokov. Výberové konania na riaditeľov stredných škôl sú aktuálne vyhlásené aj v ďalších piatich školách, a to na Gymnáziu Opatovská cesta Košice, v Strednej odbornej škole (SOŠ) v košickej Šaci, Strednej zdravotníckej škole v Michalovciach, Jazykovej škole v Spišskej Novej Vsi a SOŠ automobilovej v Košiciach.

"Do konca tohto roka vyhlásime ešte výberové konanie na Športovom gymnáziu v Košiciach, v Strednej odbornej škole technickej na Kukučínovej ulici v Košiciach, Strednej odbornej škole v Spišskej Novej Vsi a Spojenej škole Dobšiná," oznámil Trnka.
Téma TASR