Portál Argumentuj.sk chce poskytnúť argumenty proti extrémizmu

TASR, 31. mája 2018 12:09

Bude pokrývať problematiku pravicového extrémizmu, fenomény ako sú konšpiračné komunity, dezinformácie či hoaxy o menšinách.

Bratislava 31. mája (TASR) – Interaktívny portál Argumentuj.sk vo štvrtok spustilo občianske združenie (OZ) Ľudia proti rasizmu. Bude pokrývať problematiku pravicového extrémizmu, fenomény ako sú konšpiračné komunity, dezinformácie či hoaxy o menšinách. Web obsahuje aj sekcie špeciálne vytvorené pre potreby učiteľov stredných škôl. TASR o tom informovala predsedníčka OZ Irena Bihariová.

Foto: argumentuj.sk


Web portál má podľa nej slúžiť širokej verejnosti, ktorej poskytuje argumenty pre prípady konfrontácie s extrémistickou agendou či konšpiračným obsahom. „Často sa nám študenti sťažovali, že sa v online diskusiách o týchto témach ocitajú v argumentačnej núdzi. Chýbajú im jadrné a faktické argumenty," vysvetlila Bihariová s tým, že reagovali aj učitelia, ktorí musia reagovať na hodinách dejepisu a občianskej náuky na „pochybné informácie z extrémistických kanálov". Učitelia podľa Bihariovej nemajú čas čítať obsiahle štúdie o Rómoch či migrácii. „Preto sme aj pre nich vytvorili stručné odpovede na najčastejšie mýty a dezinformácie," doplnila.

Okrem „demýtizačnej časti" obsahuje web portál aj sekcie vyhradené práve učiteľom: jednou z nich je e-learningový program o extrémizme. „V krátkych kreslených videolekciách nájdu informácie o súčasných podobách extrémizmu, ale aj o často zneužívanej téme slobody prejavu," priblížila predsedníčka OZ. V druhej sekcii budú pribúdať metodické návody, komunikačné rady a praktické cvičenia na vyučovacie hodiny.

Projekt www.argumentuj.sk je finalistom Hackathonu proti extrémizmu, ktorý prezident Andrej Kiska vyhlásil presne pred rokom. Cieľom výzvy bolo predstaviť riešenie, ktoré spája unikátnu myšlienku v boji proti extrémizmu a moderné online technológie. Spomedzi 139 projektov bol tento zámer jedným z piatich, ktoré prezident ocenil ako najlepšie.

Tvorbu e-learningového programu podporilo aj Veľvyslanectvo USA na Slovensku. Na jeho výrobe sa podieľala startupová EDtech spoločnosť Skillandia.

Téma TASR