Ponuka zvýšiť platy učiteľov o päť percent bola definitívna

TASR, 8. novembra 2012 8:50

Ponuka zvýšiť platy školských zamestnancov o päť percent bola podľa ministra financií Petra Kažimíra (Smer-SD) definitívna

Bratislava 8. novembra (TASR) - "Dal som najavo aj zástupcom odborov, že nie sme na arabskom trhu, to znamená, tá moja ponuka bola definitívna a vychádza z možností rozpočtu na budúci rok," vyhlásil minister. Dodal, že zodpovedá za stav verejných financií a nie je pripravený maľovať na ružovo niečo, čo vyzerá úplne inak.

Na snímke minister financií SR Peter Kažimír na tlačovej konferencii po rokovaní 33. schôdze vlády 7. novembra 2012 Foto: TASR


Vláda odborárom ponúkla zvýšenie platov o päť percent v októbri. Reálne malo zvýšenie od nového roka učiteľom k výplate priniesť 36 eur mesačne, nepedagogickým zamestnancom zasa 18 eur. Podľa šéfa rezortu školstva Dušana Čaploviča (Smer-SD) sa ďalšie kompromisy pri rokovaní s odborármi nepripravujú, keďže kompromis už bol prijatý. Doplnil, že odborári musia zvážiť, či si štrajkom nepoškodia svoje renomé vo verejnosti. "Predovšetkým u tých, ktorí si budú musieť vyberať dovolenky a budú musieť byť s deťmi," podčiarkol Čaplovič.

Odborári od vlády dostali memorandum o postupnom riešení financovania školstva a odmeňovaní školských zamestnancov. Líder odborového zväzu Pavol Ondek povedal, že sa v ňom rieši najmä päťpercentné zvýšenie platov. To odborári odmietli v polovici októbra a v prípade, že sa s vládou nedohodnú na desaťpercentnom zvýšení tarifných platov od budúceho roka, 26. novembra plánujú odštartovať neobmedzený štrajk. Do návrhu memoranda chce zväz zapracovať svoje požiadavky a upravený návrh poslať vláde SR.

Téma TASR