Podujatie Kam po skončení ZŠ má zvýšiť záujem žiakov o štúdium dopravy

TASR, 25. mája 2018 11:04

Podujatie Kam po skončení základnej školy – Študuj dopravu, sa uskutoční 1. a 2. júna od 9. do 13. hodiny pri železničnej stanici vo Vrútkach.

Vrútky 25. mája (TASR) – Zvýšiť záujem žiakov o štúdium v stredných odborných školách (SOŠ) v oblasti dopravy je cieľom podujatia Kam po skončení základnej školy – Študuj dopravu, ktoré sa uskutoční 1. a 2. júna od 9. do 13. hodiny pri železničnej stanici vo Vrútkach. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva dopravy a výstavby SR Karolína Ducká.
ŠIOV - operátor prevádzky a ekonomiky dopravy - Ilustračné foto Foto: ŠIOV

"Veríme, že týmto podujatím spropagujeme študijné smery, ktoré ponúkajú zaujímavé príležitosti pre osobný a kariérny rast našej mladej generácie. Štúdium v školách s dopravným zameraním je garanciou úspešného uplatnenia sa na trhu práce," uviedol minister dopravy a výstavby SR Árpád Érsek.

Školáci si budú môcť podľa Duckej počas dvojdňového programu vyskúšať riadenie dopravy z pozície výpravcu na modelovej železnici a riadenie rušňa prostredníctvom ETCS zariadenia (moderného vlakového zabezpečovača). "Budú mať možnosť navštíviť priestory autobusu, kamióna, rušňa, oboznámiť sa s dispečingom, diagnostikou vozidiel a prácou na železnici. Účastníci podujatia zažijú prevrátenie osobného vozidla pomocou simulátora a oboznámia sa s pokusmi vo 'vedeckej cukrárni'. Tiež si budú môcť vyskúšať, ako sa chodí medzi prekážkami po užití alkoholu či drog," informovala hovorkyňa ministerstva dopravy a výstavby.

Doplnila, že na podujatí budú prezentované študijné a učebné odbory v oblasti dopravy, ktoré môžu žiaci študovať v SOŠ v Žilinskom, Banskobystrickom a Trenčianskom kraji. "Žilinská univerzita v Žiline predstaví možnosti vysokoškolského štúdia v doprave. Odborníci poskytnú deťom a mládeži kariérne poradenstvo s alternatívami ďalšieho profesijného smerovania," dodala Ducká.

Podujatie Kam po skončení základnej školy – Študuj dopravu organizuje Ministerstvo dopravy a výstavby SR v spolupráci so SOŠ dopravnou Martin - Priekopa, štátnymi železničnými spoločnosťami a ďalšími regionálnymi partnermi. Vstup na podujatie je bezplatný.

Súvisiace články:

ŠIOV - operátor prevádzky a ekonomiky dopravy


Téma TASR