Podnikatelia pomôžu pri vzdelávaní mládeže

TASR, 20. marca 2019 11:55

Trhy práce v najbližších rokoch ovplyvnia dva významné trendy.

Bratislava 20. marca (TASR) - Prvým je starnutie obyvateľstva, druhým automatizácia a robotizácia. Svetové ekonomické fórum (WEF) v správe Budúcnosť pracovných miest uvádza, že až 52 % všetkých pracovných úkonov budú do roku 2025 vykonávať stroje.

Foto: TASR


V porovnaní so súčasnosťou je to takmer dvojnásobok. V dôsledku týchto zmien do roku 2022 zanikne približne 75 miliónov pracovných miest. Na druhej strane má v nasledujúcich rokoch vzniknúť 133 miliónov nových pracovných miest.

"Nikto z nás nevie predpovedať budúcnosť a pracovné pozície, ktoré budú potrebné. Preto vidíme riešenie v preorientovaní škôl na rozvoj tzv. mäkkých zručností," konštatuje prezident Združenia podnikateľov Slovenska (ZPS) Ján Oravec.

Podľa Jána Solíka zo Združenia mladých podnikateľov Slovenska, ak sa majú zvládnuť výzvy, ktoré Slovensko čakajú, vzdelávacie úsilie by sa malo orientovať na rozvoj zručností, ktoré ľuďom umožnia prechádzať do nových povolaní, keď vzniknú. To, ako zdôraznil, je možné rozvojom podnikavosti. Úzke chápanie podnikateľského vzdelávania sa zameriava na zručnosti potrebné pre zakladanie nových firiem, zatiaľ čo širšie chápanie podpory podnikavosti znamená rozvoj kompetencií, akými sú tvorivosť, schopnosť vidieť príležitosti, prevziať iniciatívu a zodpovednosť, či riešiť problémy.

Združenie podnikateľov Slovenska so Slovak Business Agency a ďalšími partnermi zorganizovali na 21. marca v Bratislave konferenciu s témou Zručnosti do neznámej budúcnosti, ktorá má ambíciu pomôcť školám prispôsobiť obsah vzdelávania potrebám zajtrajška, inšpirovať ich a ukázať praktické riešenia.


Téma TASR