Centrom Bratislavy pochodovali nespokojní učitelia

TASR, 1. júla 2016 14:40

Nesplnené sľuby politikov, nevypočuté odporúčania Európskej komisie a OECD pre oblasť školstva, ale aj nedostatočné ohodnotenie pedagógov.

Bratislava 1. júla (TASR) – To sú dôvody, prečo dnes centrom Bratislavy pochodovalo odhadom približne 500 nespokojných učiteľov. Protestný pochod zorganizovala Iniciatíva slovenských učiteľov (ISU), ktorá stála aj na začiatku roku za šesťtýždňovým štrajkom učiteľov.

Nespokojní učitelia zorganizovali protestný pochod centrom Bratislavy 1. júla 2016. Chcú tak upozorniť na nesplnené sľuby politikov a nevypočuté odporúčania Európskej komisie a OECD pre oblasť školstva. Snímka z Kollárovho námestia, 1. júla 2016 v Bratislave. Foto: TASR/Jakub Kotian"Pri príležitosti prevzatia predsedníctva Slovenska v Rade EÚ chceme upozorniť znova našu vládu, ale aj vlády ostatných štátov EÚ, že niečo tu nie je v poriadku. Sú tu nejaké odporúčania Európskej komisie (EK) už niekoľko rokov, ktoré vláda systematicky neplní. Malo by to EÚ zaujímať, pretože tvoríme jedno spoločenstvo, jeden celok a mali by sme byť všetci rovnako silní, rovnako vyspelí," uviedol Branislav Kočan z ISU. Vláda podľa nich ignoruje výzvy EK a odporúčania OECD, aby navýšila financie do školstva či zatraktívnila povolanie učiteľa.

Samotný pochod sa začal o 13.00 h na Kollárovom námestí v Bratislave. Odtiaľ sa zhromaždenie presunulo smerom cez Obchodnú ulicu až na Rybné námestie, kam dav ľudí prišiel okolo 14.00 h. Ľudia držali v rukách viacero transparentov aj v anglickom jazyku, ktoré hovorili o tom, že Slovensko šetrí na vzdelávaní.Učitelia pripravujú akcie aj na september. Ak nedôjde k splneniu požiadaviek, sú opäť pripravení prerušiť prácu, a to symbolicky 13. septembra. V tento deň pred štyrmi rokmi bol totiž ostrý štrajk učiteľov. Všetko však podľa ISU bude záležať aj od toho, ako dopadne kolektívne vyjednávanie. Školskí odborári budú žiadať v rámci kolektívneho vyjednávania na rok 2017 zvýšenie platov učiteľov o 25 percent, tak ako to predpokladá deklarácia, ktorú prijali stavovské organizácie v školstve vo februári tohto roku.

Pedagógovia si finančne polepšia od 1. septembra, keď sa im platy dvihnú o šesť percent. Minister školstva Peter Plavčan už avizoval, že bude chcieť presadiť šesťpercentné zvýšenie platov aj od 1. januára budúceho roka.Rezort školstva v reakcii tento týždeň uviedol, že minister Plavčan od nástupu do funkcie ponúka učiteľom spoluprácu na rozvoji slovenského školstva a na riešení problémov, vrátane nedostatočného financovania, ktoré ho dlhodobo trápia. "Zároveň zdôrazňuje, že každý má právo na prezentáciu svojich názorov, ale aj zodpovednosť za dôsledky svojich činov. Niektorí zástupcovia učiteľov, zďaleka však nie všetci, sa sústreďujú vo svojich prejavoch výlučne na problém zvyšovania finančných prostriedkov do školstva, a to najmä na zvyšovanie platov, pričom riešenie všetkých ostatných problémov pokladajú za druhoradé a prakticky odmietajú o nich aj diskutovať," uviedlo ministerstvo.

Rezort pripomenul, že plánované zvýšenie platov učiteľom v regionálnom a vysokom školstve v rokoch 2016-2020 predstavuje celkový nárast (vrátane štvorpercentnej valorizácie na začiatku roku 2016) o 31,3 percenta, čo bude stáť štátny rozpočet 1,084 mld. eur. "Ak sa podarí zvýšenie platov o šesť percent aj v roku 2017, bude mať toto opatrenie na konci roka 2020 dopad na štátny rozpočet v podobe 1,441 mld. eur. V tomto prípade by platy učiteľov a odborných zamestnancov celkovo stúpli do konca volebného obdobia o takmer 40 percent," dodalo ministerstvo.Téma TASR