Počas 15 rokov si v súťaži o NP Poloniny zmeralo vedomosti 465 žiakov

TASR, 25. júna 2018 7:25

Piataci zo základných škôl Sninského okresu sa aj v tomto roku stretli v areáli informačného strediska, ktoré sa nachádza v najvýchodnejšej obci na Slovensku - Novej Sedlici.

Nová Sedlica 25. júna (TASR) - Počas 15 rokov si v súťaži o Národnom parku (NP) Poloniny a Medzinárodnej biosférickej rezervácii Východné Karpaty zmeralo vedomosti 465 žiakov. Piataci zo základných škôl Sninského okresu sa aj v tomto roku stretli v areáli informačného strediska, ktoré sa nachádza v najvýchodnejšej obci na Slovensku - Novej Sedlici.
NP Poloniny Foto: TASR/Milan Kapusta

Ako informovala Iveta Buraľová zo Správy NP Poloniny v Stakčíne, deti si overili svoje vedomosti a poznatky z prírody, histórie i kultúry regiónu spod Polonín. "Pre trojčlenné družstvá boli pripravené tri súťažné časti, a to praktické určovanie prírodnín, písomný test a ústna časť. Otázky posledných dvoch častí sú čerpané z brožúry, ktorú pripravuje a vo vlastnej réžii vydáva Správa NP Poloniny," priblížila.

Najzaujímavejším je pre deti podľa jej ďalších slov orientačný beh, ktorého súčasťou je určovanie prírodnín. "Ide o dreviny, rastliny, preparáty živočíchov, prírodniny, ako sú vtáčie pierka, zvleky plazov a pod.," vymenovala. Trasa je pripravená a vyznačená v okolí informačného strediska. "Po náročnom viac ako trojhodinovom súťažení sa oddychovalo, posedelo pri ohni a opekalo. Priestor bol aj na hravé športové aktivity, ktoré školákov pobavili a rozosmiali," priblížila atmosféru tradičnej súťaže Buraľová s tým, že všetci účastníci si domov odniesli pohľadnice, pexeso i sladkosť.

Súťaž Národný park Poloniny a Medzinárodná biosférická rezervácia Východné Karpaty v 101 otázkach a odpovediach má medzi aktivitami Správy podľa Buraľovej svoje dôstojné miesto. Jej spoluorganizátorom je Centrum voľného času v Snine.


Téma TASR