Po stopách minulosti: Prvá vinohradnícka škola v Uhorsku bola v Modre

TASR, 10. januára 2019 14:26

Prenesme sa spolu v čase do roku 1964.

Modra 10. januára (SkolskyServis.sk) - Dňa 6. januára 1884 sa začalo vyučovanie na Vinohradníckej škole v Modre, ktorá bola prvou svojho druhu v Uhorsku. Stredná poľnohospodárska technická škola, odbor vinohradnícko-ovocinársky v Modre, oslávila dnes 80. výročie svojho založenia. Je to jediná škola tohto druhu v našej republike.

V chemickom laboratóriu. Pri praktickom cvičení zľava: Ján Hovorka a Emília Matúšová Foto: Archív TASR


Pred 80 rokmi 6. januára, keď sa na škole začalo praktické a teoretické vyučovanie, prijali do 1. ročníka 14 žiakov. Dnes študuje na škole 256 žiakov a okrem toho 132 diaľkovo.

Absolventi, ktorých je doteraz 2250, pracujú na všetkých úsekoch vinohradníckej, vinárskej a ovocinárskej výroby. V začiatkoch mala škola k dispozícii len dva hektáre viníc, dnes vlastní 380 hektárov poľnohospodárskej pôdy, z toho 16,5 ha viníc.

Vinohradnícka škola v Modre dosiahla rad úspechov. Napríklad pri príležitosti medzinárodného konkurzu vín v Bratislave v októbri minulého roku získala 6 strieborných medailí a na I. celoštátnej výstave ovocia a zeleniny v Bratislave dve zlaté medaily za hrozno.Foto: T. Andrejčák 6. 1. 1964

Téma TASR