Písanie po stene? Dovolené!

Školský servis, 12. júna 2014 12:34

Tabuľa môže mať také rozmery, aké dovoľuje dispozícia triedy a jej plocha zároveň slúži ako plátno pre projektor.

Bratislava 12. júna (SkolskyServis.sk) - Žiaci zo Základnej školy na Golianovej ulici v Banskej Bystrici už nepíšu na tabuľu. Učitelia ich paradoxne chvália za písanie po stenách. Klasické, drevené tabule totiž nahradili špeciálnym náterom, ktorý premení každú hladkú stenu na plochu, po ktorej sa dá písať a kresliť fixkami.
Banskobystrická škola je jednou z prvých dvoch na Slovensku, kde využitie náteru už niekoľko mesiacov testujú. Žiaci aj učitelia v tomto prípade našli spoločnú reč, rozmerné plochy na písanie sa im páčia viac, ako tradičné tabule.
Na základných školách v Banskej Bystrici a Bratislave si žiaci môžu vyskúšať písanie a kreslenie po tabuli pripravenej špeciálnym náterom aplikovaným na stenu - ZŠ Drieňova.


Stenu považujú za praktickejšiu.

„V prvom rade sme získali oveľa väčšie plochy, na ktoré sa zmestí viac učiva,“ tvrdí riaditeľ školy Peter Zlevský. Učiteľ môže podávať plynulý výklad bez častého zotierania. Keďže je na stenu možné premietať učivo z projektora a rovno písať do obrazu, získali všestranne využiteľnú, interaktívnu plochu. Pedagógovia si pochvaľujú tiež svetlejšie triedy. Týždenníci nemajú starosti s neodstrániteľným kriedovým povlakom a suchými rukami, ktoré zostávajú po zotretí tabule špongiou. Na zotieranie stačí suchá handrička a stena je znova pripravená na písanie. Minulosťou je prašnosť, alergie a ekzémy, ktoré krieda spôsobovala niektorým deťom.
Na základných školách v Banskej Bystrici a Bratislave si žiaci môžu vyskúšať písanie a kreslenie po tabuli pripravenej špeciálnym náterom aplikovaným na stenu - ZŠ Golianova Banská Bystrica. Foto:

Žiaci priznávajú, že si na novú tabuľu chvíľu zvykali, no píše sa im dobre

Mnohí by dokonca privítali ešte väčšie plochy či písanie po laviciach. Ten istý náter totiž možno naniesť aj na stoly či sklenené výplne vitrín. Výrobca dáva na kvalitu povrchu desaťročnú záruku. Náter Smart Wall Paint je univerzálne riešenie. „Naša najväčšia výhrada voči tejto novinke bola, že nie je magnetická,“ hovorí riaditeľ. „O pár dní si však budeme mať možnosť vyskúšať aj magnetickú verziu.“
Pozitívne skúsenosti s náterom hlásia aj zo základnej školy Pavla Marcelyho na Drieňovej ulici v Bratislave, kde majú steny na písanie už v siedmich triedach. Postupne nimi chcú vybaviť všetky učebne. Ako hovorí riaditeľ Gabriel Kalna, vyjde ich to lacnejšie ako zaobstaranie nových tabulí. Kým klasická tabuľa stojí okolo 650 eur, náter Smart Wall Paint trikrát menej.
Náter Smart Wall Paint sa predáva v bielom a prehľadnom prevedení. Možno ho nanášať na akýkoľvek hladký povrch, či už je to stena, dvere, skriňa, stôl alebo dokonca okno či iná sklenená výplň. Náter je zdravotne nezávadný, takže je bezpečný aj pre deti. Viac informácií nájdete na www.smartwallpaint.sk

Kreatívny náter Smart Wall Paint vznikol v roku 2011 v írskom Dubline. Vývoj náteru, ktorý premení omietku, drevo, kov, sklo a iné hladké povrchy na plochu na písanie a kreslenie, trval asi dva roky. V novembri 2011 sa začal jeho predaj a rýchlo sa presadzuje na mnohých zahraničných trhoch.

Najčítanejšie Školstvo

Téma TASR