Parchovany: Chránený lesný park s 300-ročnými dubmi slúži aj na výučbu

TASR, 23. septembra 2018 12:00

Súčasťou parku je lesnícky náučný chodník, na ktorom sa návštevníci dozvedia informácie o drevinách, význame lesa.

Parchovany 23. septembra (TASR) – Množstvo vzácnych a starých stromov možno obdivovať v chránenom krajinárskom parku v obci Parchovany (okres Trebišov). Zo stromov vynikajú najmä dva mohutné viac ako 300-ročné duby, jeden s obvodom takmer šesť metrov a druhý dokonca 6,52 metra. Súčasťou parku je lesnícky náučný chodník, na ktorom sa návštevníci dozvedia informácie o drevinách, význame lesa i dejinách tohto miesta.
Foto: TASR

V parku sú aj platany, buky, hraby, brezy, jelše, topole, vŕby, javory, pagaštany, lipy, smreky, borovice a ďalšie dreviny. Súčasťou areálu je aj jazierko slúžiace ako rybník. V minulosti išlo o priestor honosného andrášiovského kaštieľa z 19. storočia, ktorý sa však nezachoval, v podobe anglického parku. Hneď vedľa stojí základná škola a pre jej žiakov je tak živou učebňou biológie i histórie.

"Do parku investujeme každý rok, aj tento rok sme zrekonštruovali verejné osvetlenie a umiestnili tam nové lavičky, aby si návštevníci, ktorí sem chodia aj zo zahraničia, mali kde sadnúť a pokochať sa parkom, ktorý je takou pýchou obce. Skutočnou raritou sú dva 300-ročné duby letné, ktoré sú zapísané v zozname chránených stromov Slovenska. V súčinnosti s ochranou prírody sa snažíme, aby vydržali čo najdlhšie," uviedol pre TASR starosta obce Juraj Guzej.

Parchoviansky prírodno-krajinársky park, ktorý je v majetku obce, bol vyhlásený za chránený v roku 1969. Náučný chodník s informačnými tabuľami vznikol v lete 2009.

V plánoch obce je v budúcnosti vybudovať pri parku kultúrno-športový areál. "Išlo by o výstavbu amfiteátra, ktorý nám dosiaľ chýba, s tradičnou ľudovou izbou, taktiež tenisových kurtov a uvažuje sa aj o vybudovaní kúpaliska," priblížil starosta.Najčítanejšie Školstvo

Téma TASR